Józef Stojek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Stojek
Gryzoń
Ilustracja
kapitan kapitan
Data i miejsce urodzenia

25 października 1925
Gołąbkowice

Data i miejsce śmierci

26 maja 2022
Nowy Sącz

Przebieg służby
Siły zbrojne

Bataliony Chłopskie

Jednostki

oddział „Grot”

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal „Pro Patria” Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Medal „Pro Memoria” Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Józef Stojek, ps. Gryzoń (ur. 25 października 1925 w Gołąbkowicach, zm. 26 maja 2022 w Nowym Sączu) – żołnierz Batalionów Chłopskich, partyzant oddziału "Grot" Armii Krajowej, kapitan.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się we wsi Gołąbkowice (dziś osiedle Nowego Sącza). W czasie II wojny światowej był członkiem Batalionów Chłopskich. Po wojnie najpierw jako łącznik w oddziale „Grom” Stanisława Piszczka, ps. „Okrzeja”, a następnie jako partyzant w grupie „Grot”, podporządkowanej Józefowi Kurasiowi, ps. „Ogień”, dowodzonej przez Mariana Mordarskiego, ps. „Śmiga”, „Ojciec”, która ujawniła się w kwietniu 1947. Oddział „Grot” działał na Sądecczyźnie m.in. rozbrajając posterunki milicji. Siedzibę miał na Skałce pod Przehybą[1].

W 1952 został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Więziony był w Krakowie na Montelupich, Nowym Wiśniczu i Potulicach. Następnie pracował przymusowo w kopalni w Knurowie. Na wolność wyszedł w 1956. Potem przez lata inwigilowany był przez Służbę Bezpieczeństwa[2].

Zmarł 26 maja 2022 i pochowany został na cmentarzu parafialnym w Dąbrówce (osiedle Nowego Sącza)[1].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zmarł Józef Stojek. Ostatni Żołnierz Wyklęty miał 96 lat - miastoNS.pl [online] [dostęp 2022-05-26] (pol.).
  2. a b Sądeccy Żołnierze Wyklęci [online], Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu, 20 kwietnia 2020 [dostęp 2022-05-26] (pol.).