James Craig Watson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medal Jamesa Craiga Watsona

James Craig Watson (28 stycznia 183822 listopada 1880) był kanadyjsko-amerykańskim astronomem. Urodził się we wsi Fingal w Kanadyjskiej prowincji Ontario. W 1850 jego rodzina przeniosła się do Ann Abor w stanie Michigan.

Karierę naukową rozpoczął na Uniwersytecie Michigan. W latach 1863 - 1879, był dyrektorem Obserwatorium w Detroit. W 1868 napisał podręcznik Theoretical Astronomy.

Odkrył w sumie 22 asteroidy, począwszy od (79) Eurynome w 1863. Jedno z jego odkryć zostało dokonane podczas pobytu w Pekinie w celu obserwacji tranzytu Wenus. Odkrył wtedy asteroidę (139) Juewa, której nazwę wybrali chińscy urzędnicy.

Mocno wierzył w istnienie hipotetycznej planety Wulkan, mającej krążyć po orbicie mniejszej od orbity Merkurego, a która, jak obecnie wiadomo, nie istnieje (choć istnienie małych asteroid - Wulkanoidów jest możliwe). Wierzył też, że zobaczył dwie takie planety podczas zaćmienia słońca w lipcu 1878 w Wyoming.

Umarł na zapalenie otrzewnej w wieku zaledwie 42 lat. Zgromadził dużą sumę pieniędzy przez pozaastronomiczą działalność w biznesie. W ramach testamentu utworzył Medal Jamesa Craiga Watsona, nagrodę przyznawaną co trzy lata przez Amerykańska Narodową Akademię Nauk za wkład w astronomię.

Asteroida (729) Watsonia została nazwana na jego cześć.

Odkryte asteroidy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]