Jason Becker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jason Becker
Imię i nazwisko Jason Becker
Data i miejsce urodzenia 22 lipca 1969
Richmond, Kalifornia
Pochodzenie  Stany Zjednoczone
Instrument gitara elektryczna
Gatunek metal neoklasyczny, speed metal, heavy metal
Zawód kompozytor
Wytwórnia płytowa Shrapnel Records
Powiązania Marty Friedman
Zespół
Cacophony
Strona internetowa

Jason Becker (ur. 22 lipca 1969 w USA) – amerykański neoklasyczny gitarzysta heavymetalowy, wirtuoz i kompozytor. Znany z występów z Martym Friedmanem w grupie muzycznej Cacophony wraz z którą wydał dwa albumy Speed Metal Symphony w 1987 i Go Off! w 1988 oraz współpracy z Davidem Lee Rothem w którego zespole zastąpił Steve'a Vaia[1].

W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 40. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World[2].

Inspiracje[edytuj | edytuj kod]

Becker od początku był zafascynowany Niccolò Paganinim i jego twórczością, będąc jednym z pierwszych osób, które wykonały kaprys 24 na gitarze (po tym jak Yngwie Malmsteen stwierdził, że jest to niewykonalne). Na jego instruktażowym wideo ukazał się film pokazujący Jasona grającego kaprys 5, który był jego ulubionym. Dodatkowo interesował się także twórczością Bacha i Mozarta.

Styl[edytuj | edytuj kod]

Jason Becker znany jest ze swojej nieprzeciętnej zdolności gry arpeggio techniką sweep picking, którą opanował do perfekcji. Jego muzyka cechuje się niespotykaną ekspresywnością, a melodie nie trzymają się ogólnie przyjętych schematów. Niejednokrotnie zaskakują swą budową i złożonością. Tu najczęściej objawia się fascynacja muzyką poważną i luźne nawiązania do jej form (Opus Pocus, Speed Metal Symphony). Becker często używał egzotycznych skal m.in. skali japońskiej, na co bezpośredni wpływ miał Marty Friedman.

Choroba[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 90., Becker zachorował na nieuleczalną chorobę – stwardnienie zanikowe boczne, co uniemożliwiło mu kontynuowanie kariery. Obecnie muzyk jest unieruchomiony oraz nie mówi. Nie poddał się jednak chorobie, korzysta w komunikacji ze światem z systemu rozpoznawania ruchów gałki ocznej, opracowanego przez swego ojca. Jest aktywnym kompozytorem i aranżerem.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Cacophony

Solowe

David Lee Roth

Instruktażowe

  • Hot Licks - The Legendary Guitar of Jason Becker

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Steve Huey: Cacophony Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2011-07-01].
  2. GUITAR WORLD's 100 Greatest Heavy Metal Guitarists Of All Time - Jan. 23, 2004 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-12-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]