John Christopher Smith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
John Christopher Smith

John Christopher Smith - (ur. 1712, zm. 1795) – późnobarokowy kompozytor brytyjski.

Smith urodził się w 1712 roku w Ansbach. Jego ojcem był Johann Christoph Schmidt (John Christopher Smith) Starszy (zm. 1763).

John Christopher Smith był uczniem Georga Friedricha Händla i swoje utwory komponował w stylu mistrza. Jego ojciec i Händel poznali się na na studiach na Uwiwersytecie w Halle w Halle. Schmidt-ojciec podażył w roku 1716 za Händlem do Londynu, gdzie został jego sekretarzem, które to stanowisko w sposób naturalny coraz bardziej przechodziło na syna.

Smith młodszy sam dużo komponował. Pierwszych poważnych lekcji kompozytorskich udzielili mu Händel i Johann Christoph Pepusch – kolejny Niemiec naturalizowany w Anglii.

Pierwsza operą Smitha była utrzymana w stylu włoskim Ulysses (1733). Libretti do następnych dostarczał mu zwykle aktor, dramaturg i przedsiębiorca teatralny David Garrick, korzystający z tematów szekspirowskich (The Fairies (1755), A Midsummer Night's Dream, The Tempest (1756), i The Enchanter (1760)). Niektóre dzieła Smitha nie zostały wystawione.

Smith pomagał później Händlowi jako kopista jego dzieł, kiedy ok. 1756 roku Georg Friedrich Händel zaczął tracic wzrok.

W latach 1759-1768 dyrygował on corocznymi wystawieniami Mesjasza w Foundling Hospital, gdzie Smith był organistą.

Wiele późniejszych dzieł Smitha było adaptacjami Haendla. W latach 1770. Smith osiedlił sie w miejscowości wypoczynkowej Bath.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]