Józef Matysiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Matysiak
Data i miejsce urodzenia

1896
Sokołów Podlaski

Data i miejsce śmierci

ok. 5 lipca 1944
Salomea (Warszawa)

Miejsce spoczynku

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Zawód, zajęcie

ślusarz, taksówkarz

Edukacja

szkoła zawodowa

Partia

Polska Partia Robotnicza

Odznaczenia
Order Krzyża Grunwaldu III klasy
Grób Józefa Matysiaka

Józef Matysiak (ur. 1896 w Sokołowie Podlaskim, zm. ok. 5 lipca 1944 w Salomei) – działacz komunistyczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Franciszka i Wiktorii z Rytlów. Od wczesnego dzieciństwa wychowywał się u krewnych w Warszawie, gdzie ukończył szkołę rzemieślniczą i pracował jako ślusarz w różnych firmach metalowych na Pradze. Od 16 roku życia należał do młodzieżowych kółek rewolucyjnych. W 1922 wstąpił do KPP; członek komórki partyjnej w dzielnicy Praga-Szmulowizna. Wielokrotnie aresztowany i zwalniany z pracy za działalność komunistyczną, w latach 30. był taksówkarzem. Działał w KPP do jej rozwiązania w 1938.

Latem 1940 był współorganizatorem, a następnie, wraz z żoną Adalajdą i córką Krystyną, czołowym aktywistą Towarzystwa Przyjaciół ZSRR, które weszło następnie w skład Stowarzyszenia Przyjaciół ZSRR. W jego mieszkaniu schronił się po przybyciu do Warszawy Marceli Nowotko. Odbywały się tam też zebrania organizacyjne, przechowywano tam broń, radio i przygotowane do kolportażu wydawnictwa. W drugiej połowie 1941 wraz z rodziną organizował stałą pomoc dla jeńców sowieckich, zwłaszcza na Pradze przy ul. Kowelskiej. W styczniu 1942 Matysiakowie wstąpili do Koła PPR i pracowali nad rozbudową tej partii, zajmowali się też zaopatrywaniem w żywność, odzież i amunicję żołnierzy GL. Od czerwca 1942, gdy córka Krystyna została skierowana do pracy jako radiotelegrafistka w Centralnej Łączności PPR, w mieszkaniu Matysiaków lokowano radiostacje. Od wiosny 1944 prowadzili punkt radiowy w Salomei pod Warszawą. Tam na początku lipca 1944 (według niektórych źródeł 5 lipca) gestapo wpadło na ich trop w trakcie nadawania depeszy kierownictwa PPR. Józef Matusiak próbował uciec z nadajnikiem, ale został zastrzelony; jego żona i córka zostały wówczas aresztowane, a 26 lipca 1944 rozstrzelane w ruinach getta.

7 listopada 1946 został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Grunwaldu III klasy. Jego zwłoki zostały wówczas ekshumowane i przeniesione na Cmentarz Powązkowski-Wojskowy w Warszawie (kwatera B6-8-2)[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Polski Słownik Biograficzny t. XX, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1975.