Kastoreum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kastoreum
Aldehyd salicylowy

Kastoreum (Castoreum) (Castoreum Extract) – wysuszony na czerwonobrązowy proszek strój bobrowy. Jest wydzieliną gruczołów bobra europejskiego (Castor fiber) oraz kanadyjskiego (Castor canadensis). Aromatycznym składnikiem tej substancji jest przede wszystkim kastoramina.

Stosowany w przemyśle perfumeryjnym do "zaokrąglenia" zapachu, oraz w przemyśle spożywczym jako "aromat naturalny". Dawniej stosowany w medycynie jako panaceum.

Castoreum to żółtawa wydzielina gruczołów analnych bobra. Służy ona tym zwierzętom do natłuszczania futra i - w połączeniu z moczem - do znaczenia swojego terytorium. Bobry obu płci mają parę gruczołów, znajdujących się w dwóch wnękach pod skórą między miednicą a nasadą ogona, oraz parę worków, w których gromadzi się ich wydzielina.

Aby zwiększyć ilość pozyskiwanej wydzieliny, przenosi się zapachy z jednych żeremi do drugich – samiec bobra instynktownie pokrywa obcy zapach własnym, produkując dużą ilość wydzieliny do specjalnie przygotowanych zbiorniczków. Castoreum uzyskuje się przez ekstrakcję tych wydzielin, a także przez macerację wysuszonych gruczołów, w których powstaje wydzielina. Gruczoły mają masę ok. 100 g. Po wysuszeniu są ciemne, twarde i dają się łatwo rozdrobnić. Poprzez odpowiednie dobranie technologii można uzyskać tinkturę, absolut, lub poprzez zastosowanie ekstrakcja alkoholem na gorąco – rezynoid. Roztwory kastoreum, podobnie jak ambra, są utrwalaczami zapachu w perfumach oraz stanowią dodatek zapachowy do mydeł i pudrów.

Główne składniki

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Władysław S. Brud, Iwona Konopacka-Brud; "Podstawy perfumerii. Historia, pochodzenie i zastosowanie substancji zapachowych"; Łódź 2009; ISBN 978-83-923517-2-6
  2. Ryszard Farbiszewski, Agata Jabłońska-Trypuć; "Sensoryka i substancje zapachowe"; Białystok 2006; ISBN 83-921926-3-X