Kazimierz Eysymont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kazimierz Jan Eysymontt
Herb
Korab Eysymonttów
Rodzina

Eysymontowie

Data urodzenia

ok. 1640

Data śmierci

1711

Ojciec

Krzysztof vel. Bazyli Eysimont

Żona

Helena Dybowska h. Nałęcz
N. Baranowiczówna

Dzieci

Jan
Franciszek Samuel
Barbara żona Jana de Raësa, sędziego grodzkiego rzeczyckiego
Felicjanna żona Kazimierza de Raësa, podczaszego witebskiego

Kazimierz Jan Eysymontt herbu Korab (ur. ok. 1640, zm. po 8 VI 1711) – podczaszy orszański, uczestnik poselstwa do Moskwy.

Sprawowane urzędy[edytuj | edytuj kod]

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w jako syn Krzysztofa Eysymontta[1]zapewne w okolicy Wielkie Eysymonty, jak wynika z praw dziedzicznych jego brata Aleksandra, komornika brzeskiego[2].

Oryginalny podpis Kazimierza Eysymonta z 1690 roku
.

W styczniu 1686 roku jest członkiem delegacji na rozmowy pokojowe z Moskwą[3], gdzie jest tytułowany podczaszym orszańskim.

Istnieje relacja z tych rozmów, gdzie jest zapisane pod datą 21 II 1686 roku co następuje:

(…) Tenże diak po tytułach: Dworianie jecho korolewskoho swieliczestwa Iwana wielkim hospodarom bijet czołom i od siebie dajut podarki. Onże sam czytał rejestr, a tu strzelcy, najmniejszą sztukę srebrną, w ostatku skrzydło jakiegoś dawnego ptaka z główką przyprawioną od j.p. Ejśmonta Kazimierza, podczaszego orszańskiego carom ofiarowane, a przez diaka z rejestru pticą ogłoszone, we dwóch nieśli w bok mimo carów ich mościów. (...)[4]

W roku 1695 przewodniczy sądowi grodzkiemu orszańskiemu, z tytułem podczaszego, jako zastępca Marcina Kryszpina Kirszensztejna, podczaszego litewskiego i starosty orszańskiego ("podstarości orszański od Wielmożnego Jego Miłości pana Marcina Kriszpina Kierszejsztejna"), do którego z racji urzędu należało sprawowanie sądów w tym powiecie[5].

W latach 90. XVII stulecia od króla Jana III Sobieskiego otrzymał nadania na Bucharowo i Dywlin, w województwie wołyńskim[6].

Zmarł w 1711 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. S. Uruski, Rodzina Polska, T. III, W. 1904-1931, s. 394-395, K. Niesiecki, Herbarz Polski (wyd. J.N. Bobrowicz), T. IV, Lipsk 1839-1846, s. 10-11
  2. . Boniecki wspomina o Iwanowcach – wsi opodal okolicy szlacheckiej Wielkie Eysymonty. Zob. A. Boniecki, Herbarz Polski, T. V, s. 238
  3. Członkiem delegacji był Jan Potocki, pułkownik JKM, kasztelanic kamieniecki, możliwe że Kazimierz Ejsmont, należał właśnie do osób mu towarzyszących. W Volumina Legum wspomina się niewymienionego z imienia Ejsmonta, robiącego zaciągi do Złotej chorągwi Potockiego.
  4. Źródła do dziejów, t. II, Wilno 1844, s. 48.
  5. Археографический сборник документов, относящихся к истории Северо-Западной Руси. Т. 2. Вильна 1867, s. 88
  6. Postanowienie Deputacji wywodowej Wołyńskiej nr 5018 z dn. 15 grudnia 1841 roku