Kazimierz Patzer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kazimierz Patzer
Data i miejsce urodzenia

15 listopada 1877
Brzeziny

Data i miejsce śmierci

22 września 1944
Warszawa

Grób Kazimierza Patzera na cmentarzu Powązkowskim

Kazimierz Patzer (ur. 15 listopada 1877 w Brzezinach, zm. 22 września 1944 w Warszawie) – polski przedsiębiorca. Studiował na uniwersytecie technicznym w Mittweidzie, gdzie współtworzył polską korporacje akademicką Wisła. Po studiach pracował przy budowie kolei w Carskiej Rosji.

Założyciel spółki akcyjnej: "Towarzystwo Akcyjne Zakładów Elektrotechnicznych inżynier Kazimierz Patzer" w skrócie – IKP S.A., posiadającej fabryki w Warszawie i biura we wszystkich większych miastach polskich.

W dobie filmu niemego, w 1919 r. został współzałożycielem i członkiem Związku Producentów Filmowców. Założył Towarzystwo Kinematograficzne „Biograf Polski”. W Warszawie uruchomił wytwórnię filmową „Biofilm” i wypożyczalnię filmów włoskich.

Działał społecznie na rzecz warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Honorowo zasiadał w komisji elektryfikacji Warszawy. Na jego wniosek, ze względów estetycznych pozostawiono stare oświetlenie gazowe na ulicy Agrykola i kilku innych reprezentacyjnych ulicach miasta.

W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego znalazł się w grupie mieszkańców kamienicy (Aleje Jerozolimskie 9), wyprowadzonych na dziedziniec przez Niemców celem rozstrzelania. Patzer z dala od oczu świadków negocjował z dowódcą niemieckim na skutek czego wszyscy mieszkańcy zostali puszczeni wolno.

Zmarł w ostatnich dniach powstania i został pochowany na placu Trzech Krzyży. Obecnie pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 211-3-24/25)[1].

Wywodził się z rodziny szwajcarskiej przybyłej do Polski w XVIII wieku. Bratanek Aleksandera Patzera. Z małżeństwa z Janiną z Czarńcy Czarniecką herbu Łodzia posiadał czworo dzieci: Ninę, Zofię (zam. Wyrzykowska), Kazimierza i Marię (zam. Straus).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cmentarz Stare Powązki: JANINA PATZER, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 2020-02-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Polski Słownik Biograficzny Tom XXV(1980), Patzer Kazimierz Władysław (1877-1944) (Jerzy Kubiatowski, s. 342-343) wydawnictwo wspólne Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności realizowane przez Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]