Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie systemem kołowym. Zwycięzcy grupy uzyskują awans do IV ligi polskiej grupy lubelskiej, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do poszczególnych grup bialskopodlaskiej klasy A. Organizatorem rozgrywek jest Bialskopodlaski Okręgowy Związek Piłki Nożnej (BOZPN).
W sezonie 1993/1994 Orzeł Łosice nie awansował do klasy międzyokręgowej (IV ligi) z 2. miejsca po przegranych barażach.
Po zakończeniu sezonu 1997/1998 GLKS Rokitno oraz Polonez Biała Podlaska zrezygnowały z gry w IV lidze w sezonie 1998/1999, dzięki czemu do IV ligi awansował LKS Terespol.
W sezonie 2003/2004 Victoria Parczew awansowała do IV ligi po wygranych barażach.
Po zakończeniu sezonu 2005/2006 LZS Dobryń zrezygnował z gry w IV lidze w sezonie 2006/2007, dzięki czemu do IV ligi awansowała Victoria Parczew.
W sezonie 2007/2008 ŁKS Łazy nie awansował do IV ligi z 2. miejsca po przegranych barażach.
Po zakończeniu sezonu 2008/2009 Victoria Parczew oraz Lutnia Piszczac zrezygnowały z gry w IV lidze w sezonie 2009/2010.
Po zakończeniu sezonu 2009/2010 GLKS Rokitno zrezygnował z gry w IV lidze w sezonie 2010/2011, dzięki czemu do IV ligi awansował Dwernicki Stoczek Łukowski.
Decyzją Lubelskiego Związku Piłki Nożnej z 16 maja 2020 z powodu sytuacji epidemicznej związanej z koronawirusem COVID-19 w Polsce rozgrywki sezonu 2019/2020 zostały zakończone po rozegraniu 13 kolejek.
Po zakończeniu sezonu 2019/2020 Lubelski ZPN powiększył z 16 do 24 liczbę drużyn w IV lidze w sezonie 2020/2021, dzięki czemu do IV ligi awansował z 2. miejsca Bizon Jeleniec.
Unia Żabików zrezygnowała z awansu do IV ligi, podobnie jak pozostałe uprawnione drużyny – Grom Kąkolewnica i Bad Boys Zastawie.
Grom Kąkolewnica zrezygnowała z awansu do IV ligi, podobnie jak pozostałe uprawnione drużyny – ŁKS Łazy i LZS Dobryń.
Po zakończeniu sezonu 2022/2023 Lutnia Piszczac zrezygnowała z gry w IV lidze w sezonie 2023/2024, dzięki czemu do IV ligi awansował Grom Kąkolewnica.
Po zakończeniu sezonu z gry w IV lidze, grupie lubelskiej w sezonie 2023/24 zrezygnował mistrz bialskiej klasy okręgowej Lutnia Piszczac, dzięki czemu do IV ligi awansował Grom Kąkolewnica.
Absolwent Domaszewnica i LZS Dobryń spadły do klasy A.
Po zakończeniu sezonu Grom Kąkolewnica zrezygnowała z gry w IV lidze w sezonie 2022/2023. Taką samą decyzję podjęły pozostałe uprawnione drużyny – ŁKS Łazy i LZS Dobryń.
Bizon Jeleniec, Granica Terespol i Ar-Tig Huta-Dąbrowa spadły do klasy A.
Po zakończeniu sezonu Unia Żabików zrezygnowała z gry w IV lidze w sezonie 2021/2022. Taką samą decyzję podjęły pozostałe uprawnione drużyny – Grom Kąkolewnica i Bad Boys Zastawie.
Bór Dąbie nie przystąpił do rozgrywek w sezonie 2021/2022 i będzie występował w bialskiej klasie A, w związku z tym w lidze utrzymała się Ar-Tig Huta-Dąbrowa.
Od sezonu 2021/2022 w bialskiej klasie okręgowej występować będzie 16 drużyn.
W związku z pandemią koronawirusa Zarząd Lubelskiego Związku Piłki Nożnej w Lublinie uchwałą nr XXII/1 z dnia 16 maja 2020 roku podjął decyzję o zakończeniu sezonu rozgrywkowego 2019/2020. Kolejność drużyn w tabeli po rozegraniu 13 kolejek meczów przyjęta została jako końcowa kolejność rozgrywek w sezonie 2019/2020.
Zgodnie z powyższą uchwałą podjęto również decyzję, że z klasy okręgowej do klasy A nie spadnie żadna drużyna.
Lutnia Piszczac i Bizon Jeleniec awansowały do IV ligi, grupy lubelskiej.
Unia Krzywda awansowała do IV ligi, grupy lubelskiej.
Po zakończeniu sezonu Orlęta II Radzyń Podlaski zrezygnowały z gry w klasie okręgowej w sezonie 2013/14 (drużyna została rozwiązana).
W związku z tym, że w IV lidze utrzymała się Lutnia Piszczac, a spadkowicz z IV ligi Podlasie II Biała Podlaska oraz Orlęta II Radzyń Podlaski nie przystąpiły do rozgrywek klasy okręgowej sezonu 2013/14 w lidze utrzymały się Victoria Parczew, Bizon Jeleniec i GLKS Rokitno.
Po zakończeniu sezonu z gry w IV lidze, grupie lubelskiej w sezonie 2010/11 zrezygnował mistrz bialskiej klasy okręgowej GLKS Rokitno, dzięki czemu do IV ligi awansował Dwernicki Stoczek Łukowski.
Po zakończeniu sezonu z gry w IV lidze, grupie lubelskiej zrezygnował mistrz bialskiej klasy okręgowej Victoria Parczew oraz wicemistrz Lutnia Piszczac, w związku z tym, w IV lidze utrzymał się Huragan Międzyrzec Podlaski jako najwyżej sklasyfikowany spadkowicz.
Janowia Janów Podlaski, Niwa Łomazy i Dąb Dębowa Kłoda spadły do klasy A.
Po zakończeniu sezonu z gry w IV lidze, grupie lubelskiej w sezonie 2006/07 zrezygnował mistrz bialskiej klasy okręgowej LZS Dobryń, dzięki czemu do IV ligi awansowała Victoria Parczew.
Dwernicki Stoczek Łukowski i LKS Milanów spadły do klasy A.
AZS/Podlasie Biała Podlaska awansował do IV ligi, grupy lubelskiej.
Tur Turze Rogi, Grom Kąkolewnica i Hutnik Huta-Dąbrowa spadły do klasy A.
W związku z tym, że Polonez Biała Podlaska zrezygnował z gry w klasie okręgowej w sezonie 2003/04 (drużyna została rozwiązana), w klasie okręgowej utrzymała się Unia Żabików jako najwyżej sklasyfikowany spadkowicz.
Od sezonu 2003/04 w bialskiej klasie okręgowej występować będzie 14 drużyn.
Przed startem rozgrywek Unia Krzywda, Sokół Adamów, ŁKS Łazy i Hutnik Huta-Dąbrowa zostały przeniesione z siedleckiej klasy okręgowej, a LKS Terespol zmienił nazwę na Granica Terespol.
Unia Krzywda awansowała do IV ligi, grupy lubelskiej.
LKS Milanów spadł do klasy A.
AZS/Podlasie II Biała Podlaska wycofał się z rozgrywek po 4 kolejce, a jego wyniki zostały anulowane.
Orlęta Radzyń Podlaski awansowały do IV ligi, grupy lubelskiej.
Dąb Dębowa Kłoda spadł do klasy A.
W związku z tym, że spadkowicz z IV ligi GLKS Rokitno w sezonie 2000/01 zrezygnował z gry w klasie okręgowej i będzie występował w bialskiej klasie A, w klasie okręgowej utrzymał się Tytan Wisznice jako najwyżej sklasyfikowany spadkowicz.
Po zakończeniu sezonu z gry w IV lidze, grupie Biała Podlaska-Lublin-Radom-Siedlce w sezonie 1998/1999 zrezygnował mistrz bialskiej klasy okręgowej GLKS Rokitno oraz wicemistrz Polonez Biała Podlaska, dzięki czemu do IV ligi awansował LKS Terespol.
LKS Milanów i Zryw Kolembrody spadły do klasy A.
Turowia Turów po zakończeniu sezonu nie przystąpiła do rozgrywek bialskiej klasy A w sezonie 1998/1999 (drużyna została rozwiązana).
Orzeł Łosice awansował do klasy międzyokręgowej (IV ligi), grupy Biała Podlaska-Siedlce.
Płomień Rudno i Bratex Łosice spadły do klasy A, ale po zakończeniu sezonu nie przystąpiły do rozgrywek bialskiej klasy A w sezonie 1997/1998 (obie drużyny zostały rozwiązane).