Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Góra Świętego Jana

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana

Wezwanie

Ścięcie św. Jana Chrzciciela

Położenie na mapie gminy Jodłownik
Mapa konturowa gminy Jodłownik, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana”
Ziemia49°48′11,1″N 20°11′44,4″E/49,803083 20,195667

Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana – świątynia rzymskokatolicka, zbudowana w latach 1907–1913, znajdująca się w Górze Świętego Jana, w powiecie limanowskim w gminie Jodłownik.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela został wzniesiony w latach 1907–1913, według projektu Wiktora Sikorskiego. Góra Świętego Jana należała jeszcze wówczas do parafii w Szczyrzycu. Wcześniej w tym miejscu stało kilka kościołów drewnianych. Ostatni z nich spłonął 15 listopada 1885.

W 1935 biskup Franciszek Lisowski podjął decyzję o ponownym erygowaniu we wsi samodzielnej parafii i oddaniu kościoła w jej zarządzanie.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół wzniesiono z cegły, na planie krzyża, w stylu neoromańskim. Jest to budowla trzynawowa, w układzie bazylikowym. Prezbiterium jest tej samej szerokości co nawa główna i zamknięte wielobocznie. Przylegają do niego przybudówki zakrystii. Ramiona transeptu zakończone są półkolistymi absydami.

Ściany zewnętrzne udekorowane są fryzami arkadowymi i pseudoromańskimi.

Nad całością góruje smukła wieża składająca się z kilku poziomów: w przyziemiu znajduje się przedsionek, nad nim część na planie kwadratu, następnie część na planie ośmioboku. Nad nią lekko nadwieszona na kroksztynach znajduje się najwyższa kondygnacja, zwieńczona hełmem ostrosłupowym. W fasadzie wieży wyróżnia się również balkon o kamiennej balustradzie, wsparty na półkolistym portalu.

Nad nawą główną znajduje się druga, mniejsza wieżyczka z sygnaturką.

Kościół otacza kamienny mur z lat 1860-1870.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni nakryte jest sklepieniem krzyżowym o polach wydzielonych gurtami, spływającymi na filary przyścienne. W prezbiterium sklepienie jest wielopolowe, a w absydach transeptu hemisferyczne.

Zarówno arkady międzynawowe jak i wejścia i okna zamknięte są półkoliście.

Autorem powstałych w 1947 roku dekoracji ściennych był Łukasz Karwowski.

Ołtarze[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny
w stylu neoromańsko-neogotyckim. Wykonany został w 1936 przez stolarza Stanisława Ryncarza i rzeźbiarza Franciszka Adamka. W jego centralnej części umieszczono obraz Stanisława Fischera Chrzest Jezusa w Jordanie. Po jego bokach znajdują się posągi śś. Piotra i Pawła.
Ołtarze boczne
neoromańskie, zbudowane w 1925.
  • Ołtarz z figurą Serca Pana Jezusa
  • Ołtarz z figurą Matki Bożej Różańcowej.

Wyposażenie kościoła[edytuj | edytuj kod]

We wnętrzu wzrok przyciąga neogotycka ambona, dekorowana polichromowanymi płaskorzeźbami Ewangelistów. Białą marmurową chrzcielnicę przykrywa drewniana pokrywa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Skoczek: Parafie Ziemi Limanowskiej. Proszówki: Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza, 2009, s. 34-37. ISBN 978-83-88383-43-4.