Kościół Świętej Trójcy i św. Wawrzyńca w Kraszewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Trójcy i świętego Wawrzyńca
A-64 z 29.08.1957[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Kraszewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Zygmunta w Kraszewie

Wezwanie

Świętej Trójcy i św. Wawrzyńca

Wspomnienie liturgiczne

Święto Trójcy Świętej i 10 sierpnia

Położenie na mapie gminy Ojrzeń
Mapa konturowa gminy Ojrzeń, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Trójcy i świętego Wawrzyńca”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Trójcy i świętego Wawrzyńca”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Trójcy i świętego Wawrzyńca”
Położenie na mapie powiatu ciechanowskiego
Mapa konturowa powiatu ciechanowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Trójcy i świętego Wawrzyńca”
Ziemia52°47′34,6″N 20°34′14,8″E/52,792944 20,570778

Kościół świętej Trójcy i świętego Wawrzyńca w Kraszewierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii św. Zygmunta w Kraszewie (dekanat ciechanowski wschodni diecezji płockiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia wzniesiona na początku XVIII wieku. Ufundowana została przez rodzinę Modzelewskich. Świątynia została dostawiona do murowanej kaplicy pod wezwaniem Świętej Anny i zakrystii z 2 połowy XVI stulecia[2]. Remontowana była w latach: 1825, 1948 i 1973 – 74 (wymieniono wówczas gonty na blachę i przebudowano stropy)[3]. W ścianach kaplicy zostały wmurowane kule armatnie z czasów potopu szwedzkiego.

Budowla jest drewniana, jednonawowa, wzniesiono ją w konstrukcji zrębowej. Kościół jest orientowany. Jego prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte jest prostokątnie. Od frontu nawy jest usytuowana kruchta. Z boku nawy są dobudowane murowana gotycka kaplica i zakrystia ze skarbczykiem. Świątynię nakrywa dach dwukalenicowy, pokryty blachą z naczółkami z przodu i z tyłu. Nad środkową częścią nawy jest umieszczona ośmiokątna wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńcza ją cebulasty blaszany dach hełmowy z latarnią. Wnętrze nakryte jest belkowym stropem płaskim obejmującym nawę i prezbiterium. Chór muzyczny jest podparty trzema słupami i charakteryzuje się prostą linii parapetu. Na chórze jest usytuowany prospektem organowy z 1970 roku wzniesiony przez Czesława Kruszewskiego. Podłoga jest formie drewnianego parkietu. Ołtarz główny pochodzi z 1720 roku, natomiast ołtarz boczny powstał około 1700 roku, obydwa reprezentują styl barokowy. Ambona w stylu barokowo – ludowym pochodzi z 1726 roku. Konfesjonał powstał w XVIII wieku. Nagrobek drewniany Jana Franciszka Kucharskiego został wykonany w 1755 roku i jest ozdobiony leżącą figurą zmarłego[4][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2023-04-08].
  2. kościół parafialny pw. Świętej Trójcy - Zabytek.pl [online], zabytek.pl [dostęp 2023-04-10] (pol.).
  3. a b Kraszewo: Kościół Świętej Trójcy i św. Wawrzyńca - Wirtualne Mazowsze [online], wirtualnemazowsze24.pl, 21 maja 2022 [dostęp 2023-04-10] (pol.).
  4. Kraszewo. Kościoły drewniane w Polsce. [dostęp 2023-04-08]. (pol.).