Kościół św. Brygidy w Maribo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Brygidy w Maribo
kościół parafialny
Państwo

 Dania

Miejscowość

Maribo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Brygidy

Położenie na mapie Zelandii
Mapa konturowa Zelandii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Brygidy w Maribo”
Położenie na mapie Danii
Mapa konturowa Danii, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Brygidy w Maribo”
Ziemia54°46′29,3″N 11°30′30,4″E/54,774806 11,508444

Kościół św. Brygidy w Maribokatolicki kościół stojący przy Maria Gade w Maribo na wyspie Lolland w Danii. Został zbudowany dla Polaków i w przeciągu całej swojej historii był centrum religijnego życia Polonii.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Polacy w drugiej połowie XIX wieku, z przyczyn ekonomicznych, chętnie wyjeżdżali do pracy do Danii. Trudnili się tam pracami sezonowymi, głównie zbiorem buraków cukrowych. Znali najczęściej wyłącznie język polski, w związku z czym potrzebowali organizacji, do której mogliby się zwracać z różnorodnymi problemami. Kościół katolicki nie zawsze był w stanie pełnić taką rolę, gdyż po okresie Reformacji w Danii przetrwały nieliczne grupy katolików, sieć parafii była bardzo słaba, a duszpasterzami byli najczęściej nie zawsze przychylnie usposobieni do Polaków Austriacy, Niemcy, Holendrzy i Belgowie[1]. Znający sytuację katolicki biskup Danii w 1894 roku oddelegował do Maribo księdza Edwarda Ortveda. W 1895 roku powstał pomysł utworzenia stacji misyjnej w miejscowości. Ksiądz Ortved kwestował na budowę na terenach Polski i Rosji. W roku 1897, po zebraniu odpowiedniej liczby funduszy, budowa została zainaugurowana[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

15 sierpnia 1897 roku świątynia została poświęcona pod dwoma wezwaniami: św. Brygidy i św. Stanisława Biskupa. Projektował ją architekt Glahn z Nykøbing. Forma zewnętrzna odpowiadała wiejskim kościołom duńskim, ale wystrój wnętrza inspirowany był architekturą sakralną z południa Polski (np. strop kasetonowy). Witraże na tylnej ścianie w prezbiterium wyobrażają Chrystusa Dobrego Pasterza, a po jego bokach: św. Brygidę i św. Stanisława Biskupa. W roku 1900 oddano do użytku plebanię zbudowaną za dodatkowo zebrane fundusze[2].

W 1922 roku proboszczem w Maribo mianowano J. Klessensa, który wraz ze swoimi wikariuszami nauczył się języka polskiego. W 1933 roku zbudował on salę parafialną przy kościele, nazywaną Salą św. Brygidy. Miała ona scenę, kuchnię oraz toaletę. Kościół obsługiwał liczne polskie chrzciny, komunie, bierzmowania i śluby (także mieszane z Duńczykami). W 1936 roku otwarto, w budynku nabytym przez Związek Polaków w Danii przy Museums Gade 28, Dom Polski[1]. Świątynia działała nieprzerwanie w czasie II wojny światowej dając wsparcie lokalnej Polonii, a także będąc ośrodkiem formowania polskiego ruchu oporu[1]. W 1966 roku uroczystym nabożeństwem uczczono 1000-lecie chrześcijaństwa w Polsce. W 1985 roku naprawiono część kościoła z powodu pęknięć (zakrystia oraz łuk pomiędzy nawą i prezbiterium). Później pomalowano wnętrze. 7 maja 1993 roku odbyła się uroczystość setnej rocznicy przyjazdu pierwszych polskich emigrantek do Danii. W sierpniu 1997 roku obchodzono stulecie kościoła[2].

Obecnie większość parafian to Polacy, ale na nabożeństwa uczęszczają też Duńczycy[2]. W miejscowości, w lokalnym Stiftsmuseum, znajduje się kolekcja przedmiotów związanych z polskim osadnictwem[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Wiesław Danielak, Kościół w Maribo, w: Spotkania z Zabytkami, nr 6/1989, s. 45, ISSN 0137-222X.
  2. a b c d Barbara i Erik Bohn Jespersen, Kościół św. Brygidy w Maribo, w: Muzeum Izba Polska