Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Pastewniku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Pastewniku
6/A/00 z dnia 10.03.2000[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Pastewnik

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marciszowie

Wezwanie

św. Józefa

Wspomnienie liturgiczne

19 marca

Położenie na mapie gminy Marciszów
Mapa konturowa gminy Marciszów, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Pastewniku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Pastewniku”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Pastewniku”
Położenie na mapie powiatu kamiennogórskiego
Mapa konturowa powiatu kamiennogórskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Pastewniku”
Ziemia50°53′00,3″N 16°01′48,8″E/50,883417 16,030222

Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Pastewnikurzymskokatolicki kościół filialny parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny mieszczący się w Pastewniku w dekanacie Kamienna Góra Wschód w diecezji legnickiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół filialny pw. św. Józefa wzniesiony w 1786 r. przez protestantów. Założony na planie prostokąta z jednonawowym wnętrzem, wydzielonym, węższym prezbiterium i emporą organową naprzeciw. Korpus nakryty dachem mansardowym, ponad kalenicą drewniana sygnaturką z jednoprześwitowym hełmem, w elewacjach z podziałami architektonicznymi w tynku duże okna. Wnętrze salowe z wydzielonym prezbiterium na podłużnej osi kościoła. Zachowało się barokowe wyposażenie z okresu budowy m.in.: ołtarz przyścienny, dwa ołtarze boczne, ambona, chrzcielnica oraz prospekt organowy.[2] W 1947 r. został przejęty przez katolików.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Schematyzm Diecezji Legnickiej, Legnica 2002.
  • Jubileuszowy Schematyzm Diecezji Legnickiej 1992 - 2017, Legnica 2017.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 63 [dostęp 2016-08-22].
  2. Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 2005, s. 262. ISBN 83-213-4366-X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]