Kościół św. Józefa Rzemieślnika w Starej Wsi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Józefa Rzemieślnika
Kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Stara Wieś

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolickie

Parafia

Parafia św. Józefa Rzemieślnika

Wezwanie

św. Józefa Rzemieślnika

Wspomnienie liturgiczne

1 maja

Położenie na mapie gminy wiejskiej Limanowa
Mapa konturowa gminy wiejskiej Limanowa, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Rzemieślnika”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Rzemieślnika”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Rzemieślnika”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Rzemieślnika”
Ziemia49°40′29,9″N 20°23′48,6″E/49,674972 20,396833

Kościół św. Józefa Rzemieślnika w Starej Wsi – murowana świątynia rzymskokatolicka w miejscowości Stara Wieś w powiecie limanowskim, pełniąca rolę kościoła parafialnego miejscowej parafii św. Józefa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomysł budowy kościoła w Starej Wsi narodził się podczas wizytacji kanonicznej w parafii w Limanowej biskupa Jerzego Ablewicza w 1970. Decyzję podjęto w 1983, ale przygotowania trwały bardzo długo - prace budowlane rozpoczęto dopiero 4 maja 1987. 11 lipca tego roku biskup Piotr Bednarczyk dokonał wmurowania kamienia węgielnego, który miesiąc wcześniej poświęcił Jan Paweł II podczas swego pobytu w Tarnowie. Budowa posuwała się w tempie ekspresowym - już w tym samym roku w kościele odprawiona została uroczysta pasterka.

Konsekracji kościoła dokonał 18 czerwca 2000 biskup Wiktor Skworc.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Do realizacji wybrano projekt Leczka Pilawskiego, który zaprojektował nowoczesną bryłę kościoła, skomponowaną z każdej strony z trójkątnych form. Obok stanęła wieża z trzema dzwonami.

Przed wejściem głównym do kościoła postawiono wysoki posąg Chrystusa, wzorowany na statui z Rio de Janeiro.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Projektantem wnętrza świątyni był Józef Furdyna.

Ołtarz główny zdobi kopia obrazu Święta Rodzina, otoczonego kultem w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wokół obrazu znajdują się polichromie figuralne:

  • Aniołowie z koroną
  • św. Piotr
  • Wskrzeszenie Łazarza
  • św. Józef Rzemieślnik

Warto zwrócić uwagę na oryginalne stacje Drogi Krzyżowej oraz na kopię Piety Limanowskiej, otaczanej czcią w tamtejszym sanktuarium.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Skoczek: Parafie Ziemi Limanowskiej. Proszówki: Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza, 2009, s. 169-174. ISBN 978-83-88383-43-4.