Kościół św. Jadwigi Śląskiej i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Byczynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętej Jadwigi Śląskiej i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
A/422 z 18.04.1988[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Byczyna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Jadwigi Śląskiej w Byczyynie

Wezwanie

św. Jadwigi Śląskiej i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne

15 października i 3 maja

Położenie na mapie gminy Dobre
Mapa konturowa gminy Dobre, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Jadwigi Śląskiej i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Jadwigi Śląskiej i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Jadwigi Śląskiej i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie powiatu radziejowskiego
Mapa konturowa powiatu radziejowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Jadwigi Śląskiej i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Ziemia52°39′47,7″N 18°37′09,7″E/52,663250 18,619361

Kościół świętej Jadwigi Śląskiej i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Byczynierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat radziejowski diecezji włocławskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 1882 roku. Budowla jest murowana i reprezentuje styl neogotycki. Najcenniejszym zabytkiem w świątyni jest chrzcielnica w stylu rokokowym, wykonana w drugiej połowie XVIII wieku. W neogotyckim ołtarzu głównym umieszczony jest barokowy obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem, namalowany w połowie XVII wieku. Oprócz tego w kościele znajduje się monstrancja w stylu barokowym, powstała w drugiej połowie XVII wieku[2].

W świątyni znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona proboszczowi ks. Wincentemu Wrzalińskiemu, zamordowanemu przez Niemców w KL Dachau[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2022-08-02].
  2. Byczyna, Kościół pw. św. Jadwigi i NM Królowej Polski [online], Polskaniezwykla.pl [dostęp 2022-08-02].
  3. Ks. Wincenty Wrzaliński (1876-1941) [online], facebook.com [dostęp 2023-04-19].