Kościół św. Macieja Apostoła w Klwowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Macieja Apostoła
288/A z 24.04.1985[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od tyłu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Klwów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Macieja Apostoła

Wezwanie

św. Macieja Apostoła

Położenie na mapie gminy Klwów
Mapa konturowa gminy Klwów, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Macieja Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Macieja Apostoła”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Macieja Apostoła”
Położenie na mapie powiatu przysuskiego
Mapa konturowa powiatu przysuskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Macieja Apostoła”
Ziemia51°32′02,988″N 20°38′04,980″E/51,534163 20,634717

Kościół Świętego Macieja Apostoła w Klwowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu drzewickiego diecezji radomskiej. Jest jedynym rejestrowanym zabytkiem wsi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została zbudowana w 1491 roku jako częściowo murowana, dzięki staraniom ówczesnego proboszcza, księdza Stanisława Bogatkę z Bogatki. Budowla została odrestaurowana w 1868 roku. W czasie I wojny światowej uległa spaleniu. Odbudowana i rozbudowana została w latach 1926-1931 według projektu architekta Kazimierza Prokulskiego z Radomia i dzięki wysiłkom oraz staraniom parafian i proboszcza księdza Wincentego Wróbla[2].

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Wejście główne

Z dawnej budowli pozostało prezbiterium, mury kaplic bocznych i częściowo zakrystii. Obecnie jest to kościół o trzech nawach, bazylikowy, murowany i otynkowany, posiadający wieżę od strony zachodniej. Prezbiterium zostało wzniesione w stylu gotyckim, natomiast nawa i boczne kaplice reprezentują styl neobarokowy. Wyposażenie świątyni zostało wykonane w stylu barokowym. Ołtarz główny, drewniany pochodzi z kościoła popijarskiego w Radomiu. Znajduje się w nim obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W nawie, po stronie Ewangelii jest umieszczony ołtarz, posiadający stary obraz Matki Bożej Różańcowej, a na zasuwie obraz św. Antoniego. Po przeciwnej stronie nawy jest umieszczony ołtarz posiadający obraz św. Anny. Kaplica od strony północnej została ufundowana w 1750 roku przez Stanisława Świdzińskiego. Kaplica od strony południowej została ufundowana w 1637 roku przez Seweryna Kurdwanowskiego[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2014-11-15].
  2. Klwów - Parafia pw. św. Macieja. Diecezja radomska. [dostęp 2014-11-16]. (pol.).
  3. Kościoły i kapliczki. Powiat przysuski. [dostęp 2014-11-16]. (pol.).