Kościół św. Trójcy w Witowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół pw. św. Trójcy w Witowie
A-238 nowy rejestr [A-1096/M] z dnia 08.01.1957[1]
Kościół parafialny
Ilustracja
Widok od południa
Państwo

 Polska

Miejscowość

Witów (powiat proszowicki)

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Świętej Trójcy

Położenie na mapie gminy Koszyce
Mapa konturowa gminy Koszyce, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Trójcy w Witowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Trójcy w Witowie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Trójcy w Witowie”
Położenie na mapie powiatu proszowickiego
Mapa konturowa powiatu proszowickiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. św. Trójcy w Witowie”
Ziemia50°09′25,8″N 20°34′25,2″E/50,157167 20,573667

Kościół pw. św. Trójcy w Witowiepolski rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w miejscowości Witowie (gmina Koszyce, powiat proszowicki, województwo małopolskie).

Parafia[edytuj | edytuj kod]

Krucyfiks na zewnętrznej ścianie prezbiterium
Albertus Małiskiewic, Adoracja Krucyfiksu, z kościoła norbertanów w Witowie, 1622, Muzeum Narodowe w Krakowie

Parafia należy do dekanatu kazimierskiego, diecezji kieleckiej, metropolii krakowskiej.

W końcu XVI wieku parafia była siedzibą dekanatu w Diecezji krakowskiej[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Witów leży na wysokiej wiślanej skarpie, tuż obok Koszyc – dwa kilometry od koszyckiego rynku. Pierwsze wzmianki o kościele pojawiły się w spisach świętopietrza za lata 1325-1327. Jan Długosz w Liber beneficiorum zapisał informację o murowanym z cegły, pierwszym kościele we wsi pod wezwaniem św. Jadwigi[3]. W skład parafii wchodziły wsie: Górka, Jewszyce, Morsko, Sokołowice, Strzelce Małe i Wielkie oraz miasto Koszyce, którego kościół stanowił filię Witowa. Obecny pw. św. Trójcy pochodzi z I połowy XV w., wzniesiony w stylu gotyckim, przebudowany w latach 1546-1547, remontowany w latach 1914 i 1949 po zniszczeniach wojennych. W drugiej połowie wieku XVI przez dziesięć lat stał się kościołem ariańskim. Po przejęciu przez katolików miała miejsce rekonsekracja i wtedy kościołowi nadano wezwanie św. Trójcy[3].

Terytorium parafii uszczuplone zostało po roku 1815, po Kongresie Wiedeńskim odłączono od niej wsie znajdujące się za Wisłą – będące teraz za państwową granicą. Drugą przyczyną pomniejszenia parafii było erygowanie samodzielnej parafii w Koszycach. Witowska parafia jest od tego czasu niewielka. Współcześnie pozostały w niej prócz Witowa tylko Morsko i Kępa, w sumie nie więcej niż 500 wiernych.

Kościół jest jednonawowy z węższym i niższym prezbiterium, zamkniętym wielobocznie. Od północy do prezbiterium przylega zakrystia. Nawa kościoła przykryta jest płaskim stropem, prezbiterium sklepieniem krzyżowo-żebrowym, zakrystią kolebką. Mury zewnętrzne świątyni pokryte są tynkiem. Według opisu ks. Jana Wiśniewskiego z okresu międzywojennego jest ona murowana z cegły „nieoszabrowanej”. Dachy kościoła są dwuspadowe, bardzo strome. Zachodni szczyt rozczłonkowany jest wnękami okrągłołukowymi z XVI stulecia.

W roku 1921 przy ceglanym kościele pojawiła się drewniana kruchta – dzwonnica. Dobudowano ją przy zachodniej elewacji kościoła[3]. Ma ona konstrukcję słupowo – ramową, na fundamencie murowanym, od wysokości około 1,50 metra oszalowana deskami. Jest dwukondygnacyjna: parter pełni rolę kruchty, dzwonnica jest na piętrze. Dzwonnica stanowi dość późny, ale całkiem udany dodatek do bardzo starego kościoła. W kościele zachował się wyjątkowo cenny obraz późnogotycki „Tron Łaski” z pocz. XVI przeniesiony w 2006 r. do Muzeum Diecezjalnego w Kielcach[4]. W kościele znajduje się jego wierna kopia.

Kościół parafialny pw. św. Trójcy w Witowie
Ołtarz główny z obrazem późnogotyckim „Tron Łaski” z pocz. XVI
Gotycki portal
Freski gotyckie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2010-05-31].
  2. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008, s. 54.
  3. a b c Natalia Soran-Maluty, Kościół parafialny pod wezwaniem św. Trójcy w Witowie (gmina Koszyce, woj. małopolskie). Odkrycie szesnastowiecznej polichromii, historia i technologia, „Wiadomości Konserwatorskie” (16), 2004, s. 27-30.
  4. Muzeum Diecezjalne w Kielcach [online], Polska.Travel [dostęp 2023-06-13] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]