Kościół świętego Michała Archanioła w Siedlimowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Michała Archanioła
A/793z 9.09.1991[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Siedlimowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Michała Archanioła w Siedlimowie

Wezwanie

św. Michała Archanioła

Wspomnienie liturgiczne

29 września

Położenie na mapie gminy Jeziora Wielkie
Mapa konturowa gminy Jeziora Wielkie, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie powiatu mogileńskiego
Mapa konturowa powiatu mogileńskiego, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioła”
Ziemia52°29′17,4″N 18°13′26,9″E/52,488167 18,224139

Kościół świętego Michała Archanioła w Siedlimowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat strzeliński archidiecezji gnieźnieńskiej).

Jest to świątynia wzniesiona dzięki staraniom księdza Stanisława Kamińskiego, na miejscu poprzedniej budowli, w 1786 roku. Kościół jest późnobarokowy, drewniany, wzniesiony w konstrukcji zrębowej, oszalowany, wybudowany na podmurówce z kamienia. Świątynia posiada od strony zachodniej trzykondygnacyjną wieżę konstrukcji słupowo-ramowej zwieńczoną baniastym dachem hełmowym z sześciokątn. Kościół nakryty jest dachami dwuspadowymi, z kolei zakrystię nakrywają dachy pulpitowe. Wnętrze budowli jest jednonawowe i nakrywają je płaski strop. We wnętrzu można zobaczyć bogate gotyckie, barokowe i klasycystyczne elementy wyposażenia. Należą do nich m.in. późnobarokowy ołtarz główny z 1786 roku, ozdobiony rzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem z lat 1420-1430, dwa barokowo-klasycystyczne ołtarze boczne: lewy, ozdobiony obrazem św. Józefa (1789 rok), prawy, ozdobiony obrazem św. Mikołaja (XVIII wiek), gotycka Grupa Ukrzyżowania, wykonana w XV wieku, późnobarokowy krucyfiks procesyjny, pochodzący z XVIII wieku, klasycystyczne tabernakulum, ozdobione rzeźbą Baranka Eucharystycznego. Pozostałe wyposażenie w stylu późnobarokowym powstało pod koniec XVIII wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2022-07-27].
  2. Siedlimowo, par. pw. św. Michała Archanioła. Archidiecezja gnieźnieńska. [dostęp 2022-07-27].