Kościół Dobrego Pasterza w Batorowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Dobrego Pasterza
A-178 z 2.04.1959[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Batorowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Katarzyny w Lipce

Wezwanie

Dobrego Pasterza

Wspomnienie liturgiczne

II Niedziela po Wielkanocy

Położenie na mapie gminy Lipka
Mapa konturowa gminy Lipka, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Dobrego Pasterza”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Dobrego Pasterza”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Dobrego Pasterza”
Położenie na mapie powiatu złotowskiego
Mapa konturowa powiatu złotowskiego, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Dobrego Pasterza”
Ziemia53°29′39,7″N 17°19′42,0″E/53,494361 17,328333

Kościół Dobrego Pasterza w Batorowierzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Katarzyny w Lipce (dekanat Złotów I diecezji bydgoskiej).

Jest to świątynia poewangelicka wzniesiona w latach 1783–86. Ufundowana została przez rodzinę Osten – Sacken. Restaurowana była pod koniec XIX wieku. Przejęta została przez Kościół katolicki w 1945 roku. Po II wojnie światowej zostało usunięte pokrycie gontowe dachu i zdemontowano empory. Restaurowana była ponownie w latach 1996–2000.

Budowla jest szachulcowa i charakteryzuje się konstrukcją słupowo-ramową. Nie jest orientowana. Kościół jest salowy, bez wydzielonego prezbiterium z nawy, zamknięty jest trójbocznie. Od frontu nawy jest umieszczona murowana kruchta. Z przodu znajduje się wieża kwadratowa osadzona na nawie. Zwieńcza ją trójczłonowy blaszany dach hełmowy z drewnianym cylindrem. Dach świątyni jest jednokalenicowy, pokryty dachówką. Wnętrze nakryte jest stropem płaskim z wydatną fasetą, podpartym na słupach – jest to pozostałość po szkielecie empor. Zachowana się jedynie empora nad wejściem od frontu, pełniąca rolę chóru muzycznego. Ołtarz główny w stylu rokokowym i ambona z 2 połowy XVIII wieku, tworzyły kiedyś razem ołtarz ambonowy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-15)].
  2. Batorowo. Kościoły drewniane w Polsce. [dostęp 2021-12-20].