Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Królowej Polski
w Nowej Dębie
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół w 2024 roku
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowa Dęba

Adres

ul. Piotra Skargi

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie

Wezwanie

Matki Bożej Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne

3 maja

Położenie na mapie Nowej Dęby
Mapa konturowa Nowej Dęby, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polskiw Nowej Dębie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polskiw Nowej Dębie”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polskiw Nowej Dębie”
Położenie na mapie powiatu tarnobrzeskiego
Mapa konturowa powiatu tarnobrzeskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polskiw Nowej Dębie”
Położenie na mapie gminy Nowa Dęba
Mapa konturowa gminy Nowa Dęba, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polskiw Nowej Dębie”
Ziemia50°25′25,1″N 21°45′13,3″E/50,423639 21,753694

Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Nowa Dęba diecezji sandomierskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1987–1994 według projektu profesora Witolda Cęckiewicza, inżyniera Wojciecha Oktawca oraz inżyniera Edwarda Motaka. Budową kierował ksiądz Mieczysław Wolanin. Kościół został uroczyście poświęcony przez biskupa Wacława Świerzawskiego w dniu 29 października 2000 roku. Następnie kontynuowane były prace przy wykończeniu i dekoracji świątyni (m.in. zostały wymienione okna razem z zamontowaniem witraży). Kościół jest przykładem architektury postmodernistycznej. Wybudowano go na planie wydłużonego sześciokąta. Ściana frontowa z łukowato zakończoną wnęką okienną jest załamana pod kątem prostym i dlatego jest podobna do dziobu łodzi. W załamaniu wnęki jest umieszczone duże, zakończone trójkątnie okno ze Znajdującą się przed nim figurą Matki Bożej. Po prawej stronie znajduje się wolnostojąca, otwarta, ażurowa wieża-dzwonnica, zakończona czterema trójkątnymi szczytami i także ażurową, blaszaną wieżyczką. Jej otwory okienne są wypełnione romboidalną kratą. Kruchta mieści dwa symetryczne wejścia główne i jest przedłużona w lewą stronę dobudówką z otwartymi arkadami. Podobna dobudówka przy prezbiterium mieści zakrystię i kaplicę boczną. Obie dobudówki wydają się być nieukończone lub czekające na równoległy względem świątyni budynek, zamykający przestrzeń patio. Okna ścian bocznych są na zmianę podłużne i poprzeczne, co wytwarza przestrzenie ekspozycji kultycznych. Stropem nawy jest drewniane podbicie dwuspadowego dachu. Jest ono oparte na kilku półokrągłych arkadach, podobnych do sklepienia. Te arkady są oparte po bokach na pół-arkadach i okrągłych kolumnach i tworzą coś podobnego do naw bocznych i równocześnie wyznaczają przestrzenie dla konfesjonałów lub ołtarzy. Prezbiterium jest stosunkowo małe, okrągłe i znajduje się w zasadzie w jednej przestrzeni z nawą świątyni, tylko lekko jest zarysowane w całości bryły śladem półkolistej ściany na złamanej pod kątem prostym ścianie tylnej. Obecnie jest oświetlone z góry tylko ażurową i dekoracyjną wieżyczką znajdującą się skośnie względem kalenicy dachu. Zamiast nastawy ołtarzowej jest umieszczony obraz Matki Bożej Częstochowskiej i znajduje się w trzech coraz bardziej zewnętrznych ramach, zakończonych łukiem, podtrzymującym banię i krzyż. Tabernakulum jest umieszczone w metalowej glorii o barwie złotej, rozciętej na środku i przypominającej dwa skrzydła[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nowa Dęba – Matki Bożej Królowej Polski. Diecezja sandomierska. [dostęp 2021-04-19].