Kościół Matki Bożej z Góry Karmel w Trogirze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej z Góry Karmel
Crkva Gospe od Karmela
Ilustracja
Fasada
Państwo

 Chorwacja

Miejscowość

Trogir

Adres

Sinjska ul. 2, 21220, Trogir

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki (łaciński)

Archidiecezja

splicko-makarska

Wezwanie

Matki Bożej z Góry Karmel

Wspomnienie liturgiczne

16 lipca

Położenie na mapie żupanii splicko-dalmatyńskiej
Mapa konturowa żupanii splicko-dalmatyńskiej, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej z Góry Karmel”
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej z Góry Karmel”
Ziemia43°31′00″N 16°14′56″E/43,516667 16,248889

Kościół Matki Bożej z Góry Karmel (chorw. Crkva Gospe od Karmela) – barokowa świątynia rzymskokatolicka znajdująca się w chorwackim mieście Trogir.

Corocznie, w uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel, w kościele rozpoczyna się procesja z figurą Matki Bożej wiodąca do katedry świętego Wawrzyńca[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kamień węgielny pod budowę pierwszego kościoła w tym miejscu wmurowano 10 sierpnia 1265, za panowania biskupa Kolumbana. 11 września 1600 wydano zgodę na jego rozbiórkę z powodu zbyt małych rozmiarów. Prace nad obecną świątynią, którymi prawdopodobnie kierował warsztat Bokaniciów, zakończono w roku 1618. W II połowie XVIII wieku będący w słabym stanie wyremontowano oraz wzniesiono od nowa wzniesiono ściany boczne i dzwonnicę. Przylegający do kościoła budynek klasztoru karmelitów przebudowano w roku 1897[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Świątynia barokowa, jednonawowa. Portal główny łączy cechy późnego renesansu i wczesnego baroku. Nad wejściem wmurowano kopię płaskorzeźby ze scenami Ukrzyżowania i Zmartwychwstania Pańskiego, wykonanej w latach 40. XIV wieku[2][3]. W górnej części fasady znajduje się niewielka rozeta, a na elewacji północnej – okno w kształcie półokręgu oraz drzwi prowadzące na emporę i dzwonnicę. Kościół przykryty jest płaskim stropem z zaokrąglonymi krawędziami[2]. Wnętrze zdobi barokowy ołtarz główny, z obrazem Matki Bożej z Góry Karmel, autorstwa Konstantinosa Tzanesa z roku 1658 oraz późnorenesansowy, drewniany ołtarz boczny[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. U Trogiru svečano proslavljen blagdan Gospe Karmelske [online], Trogirski portal, 17 lipca 2022 [dostęp 2024-04-28] (chorw.).
  2. a b c Ivo Babić, Barokna preinaka crkve Gospe od Karmela u Trogiru, [w:] hrcak.srce.hr [online] [dostęp 2024-04-28] (chorw.).
  3. a b Crkva Gospe od Karmela, Trogir [online], neir.hr [dostęp 2024-04-28] (chorw.).