Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu
2388/A z dnia 12 grudnia 1932[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowy Tomyśl

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu

Wezwanie

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wspomnienie liturgiczne

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie Nowego Tomyśla
Mapa konturowa Nowego Tomyśla, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu”
Położenie na mapie powiatu nowotomyskiego
Mapa konturowa powiatu nowotomyskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu”
Położenie na mapie gminy Nowy Tomyśl
Mapa konturowa gminy Nowy Tomyśl, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu”
Ziemia52°18′59″N 16°07′57″E/52,316389 16,132500

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu – jeden z dwóch kościołów rzymskokatolickich w mieście Nowy Tomyśl, w województwie wielkopolskim. Mieści się przy Placu Fryderyka Chopina. Należy do dekanatu lwóweckiego.

Jest to świątynia poewangelicka wzniesiona w latach 1778-1779 staraniem Feliksa Szołdrskiego w stylu barokowo-klasycystycznym, na planie krzyża greckiego o jednakowych ramionach. Dawniej posiadała wieżę, ale została ona rozebrana w 1940 roku. Budowla murowana i otynkowana. Wnętrze, z emporami typowymi dla kościołów protestanckich, ma dekorację o motywach rokokowych.

W dniu 12 grudnia 1932 roku kościół został uznany za zabytek. W 1946 roku budowla została przejęta przez katolików. Do 1981 roku była używana jako kościół pomocniczy przez parafię Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu. Od 1 czerwca 1981 roku budowla służy jako świątynia nowo utworzonej parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paweł Anders: Nowy Tomyśl i okolice. Poznań: Centralny Ośrodek Informacji Turystycznej. Oddział w Poznaniu, 1985, s. 18. (pol.).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2013-01-13].
  2. Historia parafii. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu. [dostęp 2013-01-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-11)]. (pol.).