Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Orzyszu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
A-2254[1] z dnia 25.05.2006
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Orzysz

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie Orzysza
Mapa konturowa Orzysza, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie powiatu piskiego
Mapa konturowa powiatu piskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie gminy Orzysz
Mapa konturowa gminy Orzysz, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Ziemia53°48′34,09″N 21°57′04,08″E/53,809469 21,951133

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Biała Piska Diecezji ełckiej. Mieści się przy ulicy Ełckiej.

Świątynia została wybudowana w 1913 roku. Wzniesiono ją na planie prostokąta. Jest to budowla murowana z cegły, posiada także część ścian o konstrukcji szkieletowej, wypełnionej cegłą, ustawiona na kamiennym fundamencie. Naroża świątyni są ujęte lizenami. Elewacja południowa posiada 6 osi, dwie środkowe osie są ujęte pozornym ryzalitem, wyznaczonym przez lizeny. Otwory okienne na fasadzie południowej są zamknięte od dołu, jak i od góry łukiem wklęsło-wypukłym. Nad ryzalitem jest umieszczony trójkątny szczyt z falistymi brzegami. Wewnątrz są umieszczone malowidła, dwie woluty, a także płaskorzeźba baranka. Elewacja wschodnia posiada osie wydzielone malowanymi lizenami. W centralnej części są umieszczone drzwi poprzedzone wysuniętymi pseudokolumnami połączonymi drewnianym łukiem odcinkowym. W osiach skrajnych są umieszczone po jednym, okna ujęte od dołu i od góry łukiem pełnym z uszami oraz z łukowato wygiętymi ściankami bocznymi. Szczyt trójkątny posiada falistą i ozdobną linię. W centralnej części znajdują się dwa okienka ujęte od dołu i od góry łukiem pełnym z uszami. W małym sczycie znajduje się półokrągłe okienko, a nad nim zegar. Cała elewacja jest ozdobnie pomalowana. Elewacja północna jest ślepo zakończona. Elewacja wschodnia posiada niesymetrycznie umieszczone drzwi oraz okienko. Obydwa otwory są płasko zamknięte. Szczyt jest trójkątny i nie posiada ozdób. Wewnątrz są umieszczone okienka, zamknięte płasko i jedno półokrągłe okienko w małym szczycie.[potrzebny przypis]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]