Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żernikach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żernikach
Ak-I-11a/284/33 z dnia 14.03.1933
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Żerniki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żernikach

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Janowiec Wielkopolski
Mapa konturowa gminy Janowiec Wielkopolski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żernikach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żernikach”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żernikach”
Położenie na mapie powiatu żnińskiego
Mapa konturowa powiatu żnińskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żernikach”
Ziemia52°46′53″N 17°32′36″E/52,781389 17,543333

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żernikachkościół parafialny rzymskokatolickiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żernikach, w województwie kujawsko-pomorskim.

Jest to świątynia gotycka z około 1467 roku, posiadająca barokowy szczyt z 2 połowy XVIII wieku. Świątynię konsekrowano w 1897 roku, a w latach 2003–2006 przeprowadzono konserwację ołtarza i ambony.

Do najważniejszego wyposażenia kościoła należą ołtarz i ambona wykonane w stylu późnomanierystycznym sprzed połowy XVII stulecia, dwa ołtarze boczne z 1 połowy XIX stulecia i drewniana chrzcielnica wykonana w stylu późnogotyckim z XV/XVI wieku. Cennym zabytkiem sztuki sakralnej jest późnogotycka rzeźba Chrystusa Frasobliwego z XVI w. W kościele znajdują się również freski z XV wieku.

Wśród płyt nagrobnych na zewnątrz świątyni można wyróżnić kamienne epitafium generała Jana Święcickiego (zmarłego w 1813 roku) na murze zakrystii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]