Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni
A-1032 z dnia 2.07.1956 r.[1]
kościół parafialny
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Cedynia

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 września

Położenie na mapie Cedyni
Mapa konturowa Cedyni, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni”
Położenie na mapie gminy Cedynia
Mapa konturowa gminy Cedynia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni”
Ziemia52°52′37″N 14°12′15″E/52,876944 14,204167

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedynirzymskokatolicki kościół parafialny w Cedyni, w powiecie gryfińskim, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Cedynia. Mieści się przy ulicy Fryderyka Chopina.

Świątynia została wybudowana z kostki granitowej na przełomie XIII i XIV wieku w stylu gotyckim. Wzniesiona na rzucie prostokąta, salowa, z wyodrębnionym prostokątnym prezbiterium i wieżą od zachodu. Została przebudowana w XVIII i XIX stuleciu, do dziś można zauważyć pozostałości zamurowanych pierwotnych ostrołukowych portali i okien. Ściana szczytowa jest ozdobiona trzema blendami w układzie piramidalnym. neogotycka ceglana wieża wybudowana została w 1893 roku, zakończona jest strzelistym hełmem z sygnaturką. Do wyposażenia kościoła należą: dwie płyty nagrobne oraz ołtarz ambonowy w stylu barokowym z 1720 roku. W latach 1973-1975 przy świątyni były prowadzone wykopaliska[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2013-02-14].
  2. Miasto-Zabytki. Urząd Miasta i Gminy w Cedyni. [dostęp 2013-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-17)].