Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rogach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rogach
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Rogi

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia NMP w Rogach

Wezwanie

Narodzenia NMP

Wspomnienie liturgiczne

8 września

Położenie na mapie gminy Niemodlin
Mapa konturowa gminy Niemodlin, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rogach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rogach”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rogach”
Położenie na mapie powiatu opolskiego
Mapa konturowa powiatu opolskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rogach”
Ziemia50°39′07,04″N 17°31′04,92″E/50,651956 17,518033

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rogachrzymskokatolicki kościół parafialny położony w miejscowości Rogi. Kościół należy do parafii Narodzenia NMP w Rogach w dekanacie Niemodlin, diecezji opolskiej.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół w Rogach wzmiankowany był już w 1335 roku. W 1685 roku poświęcona została nowa drewniana świątynia, która służyła wiernym do roku 1903. Obecny kościół parafialny zbudowano w latach 1901–1903 w stylu neoromańskim, a ufundował go właściciel dóbr niemodlińskich, hrabia Fryderyk Praschma. Stary drewniany kościół przez 90 lat stał obok, a następnie w 1996 roku został rozebrany i przeniesiony do Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie jest przechowywany w stanie rozmontowanym do dnia dzisiejszego; natomiast część jego wyposażenia zasiliła zbiory Muzeum Diecezjalnego w Opolu[1][2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kloch Bogdan: Najstarsze parafie Górnego Śląska. Średniowieczna organizacja parafialna Górnego Śląska
  • Domska Janina: Niemodlin i ziemia niemodlińska od 1224 roku do początków XX wieku, Opole-Niemodlin, 1988
  • Schlesiens ältere Kirchen und kirchliche Stiftungen nach ihren frühesten urkundlichen Erwähnungen. Ein Beitrag zur schlesischen Kirchengeschichte, von Hermann Neuling, Breslau, 1884,
  • Markgraf H.: Die Rechnung über den Peterspfennig im Archidiakonat Oppeln 1447, Sonderdruck aus der Zeitschrift des Vereins für Geschichte und Altertum Schlesiens, Bd 27, 1893.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kloch Bogdan: Najstarsze parafie Górnego Śląska. Średniowieczna organizacja parafialna Górnego Śląska
  2. Kościół parafialny w Rogach. [dostęp 2014-01-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]