Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sypniewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
A-355 z 29.08.1961[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Sypniewo

Adres

ul. Adama Mickiewicza

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sypniewie

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 września

Położenie na mapie gminy Jastrowie
Mapa konturowa gminy Jastrowie, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu złotowskiego
Mapa konturowa powiatu złotowskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia53°27′58,8″N 16°36′31,8″E/53,466333 16,608833

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sypniewierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Jastrowie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej).

Jest to świątynia zbudowana w latach 1835–1836 w stylu późnego klasycyzmu berlińskiego. Obiekt jest murowany, otynkowany, składa się z węższego, prostokątnego prezbiterium i umieszczonej za nim zakrystii oraz wieży po przeciwległej stronie, zwieńczonej ośmiokątną drewnianą kondygnacją nakrytą iglicowym dachem. Elewacje ozdobione są dużymi arkadowymi oknami a także gzymsami.

Elementami wyposażenia budowli są obiekty powstałe na przestrzeni XIX wieku – późnobarokowe ołtarze boczne z obrazami, a także ambona, poza tym neoklasycystyczny prospekt organowy z instrumentem wykonanym przez firmę Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą, neogotycka chrzcielnica oraz feretrony. Wystrój kościoła tworzą także malowidła figuralne umieszczone na stropie prezbiterium i nawy oraz ołtarz główny z XVIII wieku z bogatą dekoracją snycerską uzupełniony elementami z XIX wieku, w tym obrazem w kształcie tryptyku przedstawiającym Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]