Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bukównie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
456/A z 28.02.1957, 95/A z 31.03.1971 oraz 36/A z 26.04.1980[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Bukówno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bukównie

Wezwanie

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

31 maja

Położenie na mapie gminy Radzanów
Mapa konturowa gminy Radzanów, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu białobrzeskiego
Mapa konturowa powiatu białobrzeskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia51°32′39,3″N 20°50′25,8″E/51,544250 20,840500

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bukównierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat przytycki diecezji radomskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 1 połowie XVII wieku. Odremontowana została w 1818 roku. Rozbudowana została w 1900 roku o nowe prezbiterium, zakrystię i kruchtę. Gruntownie wyremontowano ją w latach 1971 – 72.

Budowla jest drewniana, trzynawowa, wzniesiona w konstrukcji zrębowej. Kościół jest orientowany, zalicza się go do odmiany późnośredniowiecznego kościoła mazowieckiego. Jego prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte jest ścianą prostą z zakrystią umieszczoną na osi i dwiema kaplicami z lewej i prawej strony. Od frontu znajduje się kruchta, szersza od nawy. Świątynię nakrywa dach trójkalenicowy, pokryty blachą, na dachu jest usytuowana sześciokątna wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńcza ją blaszany dach hełmowy z latarnią. Wnętrze dzielą na trzy części dwa rzędy słupów ustawionych po trzy sztuki. Nawa nakryta jest płaskim stropem, natomiast prezbiterium nakrywa sklepienie kolebkowe. Chór muzyczny jest podparty dwoma słupami i charakteryzuje się prostą linią parapetu. Na chórze jest umieszczony prospekt organowy z 1900 roku. wykonany przez Leopolda Hartmana. Zachowała się polichromia w prezbiterium namalowana w 1933 roku przez Zygmunta Wyszyńskiego i J. Boguckiego. Posadzka w świątyni jest ceramiczna. Ołtarz główny pochodzi z 1900 roku. Ambona w stylu barokowym jest ozdobiona rzeźbą Boga Ojca z XVIII stulecia. Chrzcielnica reprezentuje styl neogotycki. Kropielnica w stylu barokowym została wykonana z miedzi[2]

Pierwszy kościół drewniany został ufundowany przez Wiesława czy Wiślimira, biskupa krakowskiego, około 1230 roku. Kolejna budowla, również drewniana, była wzmiankowana w 1403 roku. Ufundowana została przez braci Goworków: Mikołaja, Łazarza i Władysława. W tym czasie została zapewne erygowana parafia[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2023-03-26].
  2. Bukówno [online], Kościoły drewniane w Polsce [dostęp 2023-03-26].
  3. Bukówno – Parafia pw. Nawiedzenia NMP [online], Diecezja radomska [dostęp 2023-03-26].