Kurier rowerowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kurier rowerowy w czasie pracy w Londynie

Kurier rowerowy – osoba rozwożąca przesyłki pocztowe na rowerze. Kurierzy pracują najczęściej w dużych miastach (metropoliach), gdzie w ścisłym centrum rower jest zwykle najszybszym środkiem transportu. Firmy kurierskie zatrudniają kurierów rowerowych, ponieważ rowery mogą poruszać się w korkach ulicznych szybciej od samochodów, jak również motocykli. Zadaniem kuriera jest jak najszybsze bezpośrednie przewiezienie przesyłki od nadawcy do odbiorcy.

Warunki pracy[edytuj | edytuj kod]

Swoją pracę kurier wykonuje niezależnie od warunków atmosferycznych. Na skutek szybkiej jazdy w ruchu ulicznym praca kuriera jest wysoce ryzykowna. Nie ma on zazwyczaj stałej godzinnej stawki, pensja zależy od ilości przewiezionych paczek. Większość firm wyznacza maksymalny czas dowozu jednej paczki, w którym kurierzy muszą się zmieścić.

Sprzęt[edytuj | edytuj kod]

Większość kurierów używa do pracy rowerów szosowych lub górskich, jednak często[1] jest to tzw. ostre koło[2]. Do przewożenia przesyłek kurierzy używają wodoodpornych plecaków z rolowanym zamknięciem, specjalnie wyprofilowanych, z odblaskami po bokach. Używane są również torby na ramię, które umożliwiają wyjmowanie przesyłek za pomocą jednego ruchu ręką (bez zdejmowania z pleców). Ważnym elementem wyposażenia jest także zapięcie rowerowe. Popularne są stalowe łańcuchy o dużych ogniwach zapinane na kłódkę, a także zapięcia typu U-lock.

Zawody[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa w wyścigach kurierów rowerowych w Helsinkach

W swoich miastach kurierzy organizują wyścigi w ruchu ulicznym (ang. alleycat). Od roku 1993 odbywają się Mistrzostwa Świata Kurierów Rowerowych(inne języki)).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zawód - kurier rowerowy. [dostęp 2010-07-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-07)].
  2. Alleycat - wyścigi kurierów. [dostęp 2019-03-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]