Leon Leszczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Leon Stanisław Leszczyński
Data i miejsce urodzenia

18 marca 1897
Kęty

Data i miejsce śmierci

23 grudnia 1967
Pszczyna

Zawód, zajęcie

nauczyciel, muzealnik, regionalista i działacz plebiscytowy

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Śląski Krzyż Powstańczy Medal Zwycięstwa i Wolności 1945
Odznaka Grunwaldzka

Leon Stanisław Leszczyński herbu Wieniawa (ur. 18 marca 1894 w Kętach, zm. 23 grudnia 1967 w Pszczynie) – polski nauczyciel, regionalista, muzealnik i działacz plebiscytowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1915-1920 pracował jako nauczyciel w Kętach, działając również w tamtejszym harcerstwie. W latach 20. XX wieku był członkiem powiatowej Polskiej Komisji Likwidacyjnej, a w 1921 roku był prelegentem Komitetu Plebiscytowego w Koźlu oraz przewodniczącym okręgu IV Komisji Plebiscytowej w Dziergowicach.

W okresie międzywojennym był dyrektorem i nauczycielem Seminarium Nauczycielskiego w Pszczynie. Ponadto pełnił funkcję przewodniczącego Powiatowego Zespołu Towarzystw Ziemi Pszczyńskiej oraz był współredaktorem Przeglądu Ziemi Pszczyńskiej. Kierował także akcjami przeciw lokalnemu Volksbundowi i organizacjom hitlerowskim. Został za to po wybuchu II wojny światowej skazany na śmierć przez okupanta. Ukrywał się w Ochotnicy, gdzie prowadził tajne nauczanie i brał udział w ruchu oporu. Był także kierownikiem tamtejszych struktur Rady Głównej Opiekuńczej.

Po zakończeniu walk powrócił do Pszczyny, gdzie brał udział w uruchomieniu szkolnictwa, a następnie uczył w tamtejszym liceum. Był inicjatorem powstania Zarządu Towarzystwa Popierania Nauki i Sztuki, którego zadaniem było ratowanie dóbr kultury i zabytków. W latach 1949-1958 piastował funkcję dyrektora Ośrodka Muzealnego w Pszczynie, znacznie wzbogacając jego zbiory. Po przejściu na emeryturę występował jaki prelegent Towarzystwa Wiedzy Powszechnej oraz Uniwersytetu Powszechnego.

W uznaniu swych zasług został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Śląskim Krzyżem Powstańczym, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Honorową Odznaką Plebiscytową, Odznaką Grunwaldzką, złotym Krzyżem Harcerskim oraz złotą odznaką Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]