Lili Elbe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lili Elbe / Einar Wegener (ur. 28 grudnia 1882, zm. 13 września 1931) – uważana jest za pierwszą osobę, która przeszła operację zmiany płci (SRS), było to w roku 1930 w Dreźnie. Jednak nie była osobą transseksualną, tylko hermafrodytyczną. Współcześnie podejrzewa się, że od urodzenia mogła być kobietą dotkniętą Zespołem Klinefeltera lub inną nieprawidłowością genetyczną; większość warunków interseksualności odkryto i opisano dopiero po śmierci Lili, trudno więc mieć pewność w jej szczególnym przypadku.

Lili przyszła na świat w Danii, jej płeć została zidentyfikowana jako męska. Jako Einar Wegener przeżyła wiele lat, także w małżeństwie z kobietą - znaną artystką tamtych czasów - Gerdą Gottlieb. Einar również był artystą malarzem. Pozował żonie do obrazów jako kobieta, często w zwykłym życiu czy na przyjęciach występował jako kobieta i nie został rozpoznany. Za to zdarzały mu się propozycje małżeństwa. W pewnym momencie swojego życia Einar zdecydował się na chirurgiczną korektę płci i stał się Lili Elbe. W niedługim czasie po ostatniej z serii operacji Lili zmarła.

Lili Elbe została po śmierci pochowana na cmentarzu w Dreźnie - od momentu operacji porzuciła malowanie, uważając, że było to coś, co robił tylko Einar, zaś jego prace do dziś można zobaczyć w duńskim Muzeum Sztuki w Vejle.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]