Linia kolejowa Psków – Skangali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia kolejowa
Psków – Skangali
Dane podstawowe
Zarządca

Koleje Rosyjskie

Długość

119,33 km

Rozstaw szyn

1520 mm

Zdjęcie LK
most na rzece Czeriocha
Historia
Rok otwarcia

1862

Linia kolejowa Psków – Skangali – linia kolejowa w Rosji łącząca stację Psków Pasażerski ze stacją Skangali i z granicą państwową z Łotwą. Zarządzana jest przez region petersbursko-witebski Kolei Październikowej (część Kolei Rosyjskich).

Linia położona jest w obwodzie pskowskim. Na całej długości jest niezelektryfikowana i jednotorowa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Linia została otwarta 15 grudnia?/27 grudnia 1862 jako fragment Kolei Warszawsko-Petersburskiej, pierwotnie będąc linią dwutorową[2]. Początkowo linia leżała w Imperium Rosyjskim, w latach 1918 - 1940 przedzielona była granicą łotewsko-sowiecką[1], następnie w całości w Związku Sowieckim (1940 - 1991). Od 1991 znajduje się w granicach Rosji.

Do 1992 należący do 1940 do Łotwy odcinek Pytałowo – Skangali podlegał pod Kolej Bałtycką[a], mimo iż leżał na terytorium Rosyjskiej FSRR. Po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości w 1991 i reaktywacji Kolei Łotewskich w tym samym roku, przez kilka miesięcy odcinek był zarządzany przez łotewskie przedsiębiorstwo. Zgodnie z podpisaną 25 lutego 1992 (ale obowiązującą od 1 stycznia 1992) umową pomiędzy Ministerstwem Transportu Republiki Łotewskiej a Ministerstwem Transportu Federacji Rosyjskiej, stacje leżące po rosyjskiej stronie granicy zostały przekazane Kolejom Rosyjskim, które włączyły je do Kolei Październikowej. Umowa ta spotkała się z krytyką części posłów łotewskiego Sejmu[3][4].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Kolej Bałtycka, będąca częścią Kolei Radzieckich, obejmowała infrastrukturę kolejową na terytoriach współczesnych Łotwy, Estonii, Litwy i części Rosji (w tym w obwodzie królewieckim), które przypadły Związkowi Sowieckiemu po II wojnie światowej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]