Magdalena Wolińska-Riedi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Magdalena Wolińska-Riedi
Ilustracja
Magdalena Wolińska-Riedi podczas mi międzynarodowych targów książki w Krakowie (2023)
Data i miejsce urodzenia

22 maja 1979
Warszawa

Magdalena Wolińska-Riedi (ur. 22 maja 1979 r.[1] w Warszawie[2]) – polsko-watykańska dziennikarka[1], lingwistka, tłumaczka oraz autorka książek.

Zakończyła studia z filologii włoskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia doktoranckie na wydziale historii kościoła na rzymskim Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim[1]. Dodatkowo studiowała na Akademii Dyplomatycznej w Warszawie. Przez około dwie dekady, była jedną z niewielu kobiet spoza duchowieństwa, która zamieszkiwała w najmniejszym państwie na ziemi - Watykanie[1].

W wieku 15 lat wzięła udział w Światowych Dniach Młodzieży w Loreto w 1995 roku. Słowa papieża Jana Pawła II, zapraszające do wspólnego witania nowego tysiąclecia w Rzymie, wywarły na nią ogromne wrażenie[2]. Ich siła i moc przekonały ją nie tylko do udziału w tym wydarzeniu, ale również do podjęcia studiów italianistycznych. Podczas ostatniego dnia swojego pobytu w Rzymie poznała gwardzistę szwajcarskiego[2]. Trzy lata później, w wieku 23 lat, jeszcze podczas studiów, wzięli ślub[2].

Kariera zawodowa Magdaleny Wolińskiej-Riedi rozpoczęła się jako prezenterka programów podróżniczych[1]. W roku 2003 zamieszkała na terenie Watykanu. Rozpoczęła pracę jako korespondentka Telewizji Polskiej we Włoszech w roku 2014. Zajmuje się także tłumaczeniem z polskiego na włoski.

Dodatkowo wykonuje tłumaczenia z języka polskiego na język włoski. Przez 10 lat była tłumaczką Trybunału Roty Rzymskiej[2] i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie[2].

W swoich publikacjach Magdalena Wolińska-Riedi odkrywa tajemnice Watykanu[1]. Jej książki, takie jak „Kobieta w Watykanie˜” oraz „Zdarzyło się w Watykanie” prezentują rozmowy z ludźmi mieszkającymi i pracującymi w tym miejscu[1], dotykając codziennego życia w najmniejszym państwie na świecie. Oprócz tego zawierają także osobiste wspomnienia autorki zgromadzone przez prawie dwie dekady przebywania w Watykanie[1].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Prywatnie jest żoną byłego oficera Gwardii Szwajcarskiej[1]. Ma dwie córki[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Magdalena Wolińska-Riedi [online], www.znak.com.pl [dostęp 2024-03-10] (pol.).
  2. a b c d e f g IG, Kobieta w Watykanie - spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi - Powiat Radzyński [online], powiatradzynski.pl [dostęp 2024-03-10] (pol.).