Mark Warner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mark Warner
Mark Warner, official 111th Congress photo portrait.jpg
Data i miejsce urodzenia 15 grudnia 1954
Indianapolis, Indiana
69. Gubernator stanu Wirginia
Przynależność polityczna Democratyczna
Okres urzędowania od 12 stycznia 2002
do 14 stycznia 2006
Poprzednik Jim Gilmore
Następca Tim Kaine
Młodszy Senator Stanów Zjednoczonych z Wirginii
Okres urzędowania od 3 stycznia 2009
Poprzednik John Warner
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Mark Robert Warner (ur. 15 grudnia 1954) – polityk amerykański. Działacz Partii Demokratycznej, były gubernator stanu Wirginia, a obecnie Senator.

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Warner przyszedł na świat w Indianapolis (Indiana) i mieszkał długi czas w Vernon (Connecticut). Studiował na uniwersytecie w Waszyngtonie, który ukończył w roku 1977, zostając pierwszą osobą w rodzinie z wyższym wykształceniem. Uczył się dalej, kończąc w roku 1980 Harvard, gdzie studiował prawo.

We wczesnych latach 80. służył w administracji Senatu Stanów Zjednoczonych, co było dlań dobrą szkołą polityczną. W tym też czasie przeniósł się do Wirginii.

W roku 1989 pracował dla ubiegającego się o stanowisko gubernatora Douga Wildera, który został w 1990 pierwszym Afroamerykaninem wybranym na stanowisko stanowego gubernatora w USA.

W roku 1996 bez powodzenia ubiegał się o miejsce w Senacie przeciwko obecnemu jego członkowi Johnowi Warnerowi (zbieżność nazwisk jest przypadkowa). Pojedynek ten wszedł do historii jako Warner vs. Warner.

Gubernator[edytuj | edytuj kod]

W roku 2001 ubiegał się o stanowisko gubernatora jako centrowy demokrata. Wybory wygrał, pokonując republikańskiego prokuratora generalnego Marka Earleya większością ok. 100 tys. głosów. W tych samych wyborach Tim Kaine został obrany wicegubernatorem, zaś Jerry Kilgore prokuratorem generalnym. Jako gubernator Warner był popularny.

Kandydat do Senatu[edytuj | edytuj kod]

Warner był wymieniany jako potencjalny kandydat na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych w w 2008, ale zrezygnował, ubiegając się zamiast tego o miejsce w Senacie z Wirginii w miejsce ustępującego Johna Warnera. Były gubernator, który prowadził zdecydowanie w sondażach nad Jimem Gilmore'em został wybrany 4 listopada i objął fotel senacki w styczniu 2009.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]