Matka Boża Kazimierzowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Matka Boża Kazimierzowska
Ilustracja
Miejsca kultu

Rajcza

Sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy

Początek kultu

XVII w.

Czas powstania wizerunku

prawdopodobnie 1 poł. XVII w.

Autor

nieznany

Technika wykonania

olejna

Rozmiar

45,5 x 64 cm

Koronowany

1 lipca 2017

Matka Boża Kazimierzowska – słynąca łaskami kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Rajczy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1669 król Jan Kazimierz, udając się po abdykacji do Francji, zatrzymał się w Żywcu, gdzie 4 lipca na prośbę delegacji górali rajczańskich wydał pozwolenie na budowę kościoła w Rajczy. Równocześnie podarował góralom do mającego powstać kościoła swój ulubiony obraz Madonny Częstochowskiej. Obraz ten miał podporę w kształcie drewnianej nóżki, służącej do stawiania go na stole lub ołtarzu. Na tym przenośnym ołtarzyku umieszczony był napis:

Imago haec a Serenissimo Joanne Casimiro Rege Poloniae et Sueciae etc. ex Belzensi castro accepta, eidemque in omnibus expeditionibus bellicis confidenter auxiliata et post resignationem sceptri ab eodem in Gallias abscedente , huic loco donate anno 1669 die 4 Julii, in altari vero collocate anno 1684.

(Obraz ten przez Jana Kazimierza króla polskiego i szwedzkiego itd., pochodzący z zamku bełzkiego a wspierający go wiernie podczas wypraw wojennych, przez odjeżdżającego do Francji po złożeniu korony królewskiej temu miejscu ofiarowany w roku 1669 dnia 4 lipca, zaś w ołtarzu umieszczony został w roku 1684)[1].

Obraz nieznanego autora, malowany na miedzianej blasze w hebanowych ramach, wykazuje duże podobieństwo do wizerunków Matki Bożej w Bazylice św. Mikołaja w Bochni i Bazylice Mariackiej w Krakowie. Stąd przypuszcza się, że powstał on w pierwszej połowie XVII wieku na terenie Małopolski. Prawdopodobnie król otrzymał go od ojców paulinów podczas jednych ze swych odwiedzin na Jasnej Górze. Obraz towarzyszył królowi w czasie wypraw wojennych i w krytycznych momentach, jak pisze Andrzej Komoniecki, król miał do niego "osobliwe nabożeństwo"[2].

Obraz został umieszczony w bocznym ołtarzu kościoła w Rajczy w 1684. Wcześniej znajdował się najprawdopodobniej w kościele parafialnym w Milówce, do którego należała wspólnota rajczańska. Od początku obraz otaczano wielką czcią, był noszony w procesjach i pielgrzymkach m.in. do Rychwałdu i Żywca. Do głównego ołtarza obraz przeniesiony został w 1976[3].

W 1997 kościół w Rajczy został podniesiony do rangi lokalnego sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej, jednego z czterech sanktuariów maryjnych na Żywiecczyźnie. 1 lipca 2017 biskup diecezji bielsko-żywiecki Roman Pindel poświęcił i nałożył na obraz Matki Bożej Kazimierzowskiej korony biskupie. Do sanktuarium w Rajczy pielgrzymują wierni z Polski, a także Czech, Słowacji i Włoch[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Madonna z Rajczy – PARAFIA RAJCZA [online] [dostęp 2022-10-10] (pol.).
  2. Sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy [online], Sanktuaria [dostęp 2022-10-10] (pol.).
  3. Dzieje Kościoła w Rajczy – PARAFIA RAJCZA [online] [dostęp 2022-10-10] (pol.).
  4. Koronacja Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy – Związek Podhalan [online] [dostęp 2022-10-10] (pol.).