Matka Boża z Aparecidy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Matka Boża z Aparecidy
Wizerunek Matki Bożej z Aparecidy
Wizerunek Matki Bożej z Aparecidy
Miejsca kultu Brazylii, Kościół katolicki
Sanktuarium Bazylika Matki Bożej w Aparecidzie
Początek kultu 1717
Czas powstania wizerunku ok. 1650
Patronka Brazylii
Data wspomnienia 12 października
Autor Frei Agostino de Jesus
Rozmiar 40 cm

Matka Boża z Aparecidy (Nossa Senhora de Conceição Aparecida) – święta patronka Brazylii, reprezentowana przez postać Matki Bożej znajdującej się w Bazylice Matki Bożej, w mieście Aparecida, w stanie São Paulo, w Brazylii. 12 października jest dniem wolnym od pracy w Brazylii, ze względu na święto ku czci Matki Bożej z Aparecidy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Matki Bożej sięga roku 1717, kiedy to trzech rybaków Domingos Garcia, Filipe Pedroso i João Alves zostało wysłanych przez lokalne władze w poszukiwaniu ryb w rzece Paraíbie. Po nieudanych poszukiwaniach, przybyli do miejsca zwanego Porto Itaguaçu.

João Alves zarzucił sieci i wyłowił rzeźbę Matki Boskiej. Jednak figurka nie była kompletna, nie posiadała głowy. Rybak zarzucił ponownie sieci i wyłowił głowę. Po tym zdarzeniu jak głosi legenda, rybacy złowili wiele ryb.

Według najnowszych badań, figurka została wyrzeźbiona przez Frei Agostino de Jesus, mnicha z São Paulo, była wysoka na 40 cm i została stworzona około 1650 roku. Większość czasu spędziła po wodą, czemu zawdzięcza swój ciemny kolor. W roku 1904 figurkę zaczęto przedstawiać z koroną.

Przez następne 15 lat figurce zaczęli oddawać hołd rybacy, ich rodziny oraz sąsiedzi. Kult Matki Bożej zaczął się rozprzestrzeniać, zaczęły roznosić się pogłoski o wielu modlących się, których modlitwy zostały wysłuchane. Rodziny rybaków, wybudowały małą kaplicę, która okazała się za mała, gdy kult zaczął się rozprzestrzeniać po całej Brazylii. W 1734 roku wikariusz Guaratinguetá wybudował kaplicę na wzgórzu Coqueiros i około 1745 umożliwił pielgrzymki wiernych. Liczba pielgrzymów rosła i w roku 1834 rozpoczęto budowę starej Bazyliki.

Wizerunek Matki Bożej podczas procesja w miejscowości Nova Prata

W 1928 roku, wioska która powstała u podnóża kościoła otrzymała prawa miejskie.

W 1930 Matka Boża z Aparecidy została patronką Brazylii.

Nowa Bazylika[edytuj | edytuj kod]

W związku z przybywającą liczbą wiernych, odwiedzających starą bazylikę, w roku 1955 została rozpoczęta budowa nowej, większej Bazyliki. Architekt Benedito Calixto, zaprojektował budynek w formie greckiego krzyża, długi na 173 metry, szeroki zaś na 168 metrów. Bazylika z wieżą o wysokości 100 metrów, kopułą wysokości 70 m, zajmuje powierzchnię 18000 m² i może pomieścić 45000 wiernych.

Świątynia jest drugą co do wielkości bazyliką na świecie, zaraz po bazylice św. Piotra[potrzebne źródło]. W 1984 roku została uznana na Narodowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB), za największą maryjną świątynię na świecie[potrzebne źródło].

W roku 1980, została poświęcona przez Jana Pawła II, który to również nadał jej imię Bazyliki Mniejszej.

Widok na Bazylikę

W 1999 roku, jak podaje oficjalna strona bazyliki, liczba pielgrzymów wyniosła 6,565,849.

Incydent „Kopiący Świętą”[edytuj | edytuj kod]

12 października 1995 roku, w dzień święta Matki Bożej z Aparecida, miał miejsce kontrowersyjny incydent. Sergio von Helde, duchowny protestancki z Igreja Universal do Reino de Deus (Uniwersalny Kościół Królestwa Bożego), kontrowersyjny ruch zielonoświątkowy kontrolujący niektóre stacje telewizyjne i radiowe w Brazylii), występował w telewizji[1], krzycząc „To nie jest święte! Czy możemy porównywać Boga do tej brzydkiej rzeczy!”, von Helde kilka razy kopnął figurkę matki Bożej. Próbował się później tłumaczyć, że chciał tylko wyrazić opinie, iż figurka jest tylko statuetką z gliny[2].

Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w Brazylii, co zmusiło hierarchów Uniwersalnego Kościoła Królestwa Bożego do przeniesienia von Helde do Afryki.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]