Mediations Biennale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek Cesarski w Poznaniu – jedna ze scen Mediations Biennale
Christine Kriegerowski & Christian Tempel – Trust is good (Zaufanie jest dobre – bankomat z tektury)
Biennale w 2012

Mediations Biennalebiennale sztuki współczesnej, odbywa się co dwa lata od 2008 roku w Poznaniu. Na biennale są prezentowane prace artystów polskich i zagranicznych, realizujących swoje dzieła w zakresie wszystkich mediów– sztuki wideo, sztuki multimedialnej, instalacji, sztuk performatywnych, a także tradycyjnych: malarstwa, grafiki, rzeźby. Mediations Biennale jest największą tego typu imprezą w Polsce i Europie Środkowej. Inicjatorem Mediations Biennale jest Tomasz Wendland we współpracy ze Sławomirem Sobczakiem, oraz dyrektorem organizacyjnym Anną Hryniewiecką. Partnerami biennale są: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek, WSNHiD w Poznaniu. Mecenasem Mediations Biennale jest Urząd Miasta Poznania, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • Kuratorami Mediations Biennale byli: Lorand Hegyi, Fumio Nanjo, Tsutomu Mizusawa, Ryszard Kluszczyński, Yu Yeon Kim, Gu Zhenqing, Georg Elben, Harro Schmidt, Richard Birkett, Juraj Čarny, Nika Kukhtina, Matthias Reichelt, Georgi Begun, Paweł Sosnoswski, Janos Sturcz, Biljana Ciric, Binghui Huangfu, Shen Qibin.

Geneza i Historia Biennale[edytuj | edytuj kod]

Mediations Biennale czerpie z tradycji festiwalu sztuk wizualnych INNER SPACES- międzynarodowego wydarzenia artystycznego zainicjowanego w 1993 – oraz odwołuje się do wystaw organizowanych w krajach Azji, Ameryki i Europy. Pierwsza edycja Mediations Biennale odbyła się we wrześniu 2008 roku, druga we wrześniu i październiku 2010, trzecia planowana jest na 2012 rok.

Koncepcja Mediations Biennale[edytuj | edytuj kod]

Położenia miasta Poznania na mapie Europy, stwarza niezwykłą okazję do roli mediatora pomiędzy Europą zachodnią i wschodnią, pomiędzy Azją i Europą i pomiędzy cywilizacjami wschodu i zachodu. Słowo "mediacje" dotyczy również relacji pomiędzy wszystkimi dziedzinami sztuki, postawami, światopoglądami i pokoleniami. Płaszczyzną spotkań są Inner Spaces – przestrzenie wewnętrzne, które są obszarem dialogu respektującym różnorodne postawy indywidualne. Mediations Biennale jako impreza cykliczna inicjuje i udostępnia możliwość działań twórczych w kontekście kultury polskiej i środkowej Europy. Jest również inicjatorem i partnerem wielu wystaw w Polsce i na świecie.

Asia Europe Mediations[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej Asia Europe Mediations odbyła się pomiędzy 29 czerwca a 3 lipca 2007 roku w Poznaniu. Asia Europe Mediations zainicjowała późniejsze, odbywające się w Poznaniu międzynarodowe biennale sztuki współczesnej – Mediations Biennale. W wystawie uczestniczyło 300 artystów z 23 krajów Azji i Europy oraz Ameryki i Australii[1].

Mediations Biennale 2008[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Mediations Biennale 2008.

Pierwsza oficjalna edycja Mediations Biennale 2008 odbyła się w 2008 roku w dniach od 3 do 30 października w Poznaniu. Na jej program złożyło się 16 ekspozycji pokazywanych w kilkunastu przestrzeniach wystawienniczych Poznania. Udział w biennale wzięło w ok. 240 artystów.

Mediations Biennale 2010[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Mediations Biennale 2010.

Druga edycja: Mediations Biennale 2010 odbyło się pomiędzy 11 września a 30 października 2010 roku. Na program składały się dwie wystawy główne: Erased Walls oraz Beyond Mediations oraz szereg wydarzeń towarzyszących. W wystawach udział brało 150 artystów z całego świata. Oficjalna inauguracja Mediations Biennale 2010 była głównym wydarzeniem towarzyszącym 4. konferencji ASEM (Asia-Europe Meeting) – spotkania 43 Ministrów Kultury i delegacji z Azji i Europy.

Mediations Biennale 2012[edytuj | edytuj kod]

III edycja Mediations Biennale trwała od 14 września do 14 października 2012 roku. Tematem przewodnim biennale było: The Unknown – Niepojmowalne.

Mediations Biennale 2014[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Mediations Biennale 2014.

IV edycja Mediations Biennale trwała od 21 września do 26 października 2014 roku. Tematem przewodnim biennale było: Kiedy nigdzie staje się tutaj.

Organizatorzy[edytuj | edytuj kod]

  • Organizatorami pierwszej i drugiej edycji Mediations Biennale byli: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Kontekst Sztuki.
  • Do organizacji trzeciej edycji w 2012 roku powołana została Fundacja MEDIATIONS BIENNALE na podstawie porozumienia pomiędzy dotychczasowymi organizatorami.
  • Od początku działalności Mediations dyrektorem biennale jest Tomasz Wendland.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacje o wystawie Asia – Europe Mediations na stronie [1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Asia – Europe Mediations : Asian Attitude – European Attitude: Contemporary Asian and European Art, Poznań, 2007 (katalog wystawy).
  • Mediations Biennale 2008, Poznań, 2008 (katalog).
  • Mediations Biennale 2010, Poznań, 2010, tom 1-3 (katalog).

(Wszystkie katalogi dwujęzyczne – w języku polskim i angielskim)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]