Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim w Wieloboju 2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mistrzostwa świata
w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju

Speed skating pictogram.svg
2007 - 20082009
9 - 10 lutego 2008
Niemcy Berlin, Niemcy
Zwycięzcy
Holandia Paulien van Deutekom
Holandia Sven Kramer

102. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 9 - 10 lutego 2008 roku w stolicy Niemiec, Berlinie. Zawody rozegrano w hali Sportforum Hohenschönhausen. Kobiety startowały po raz 66. Łyżwiarki startowały na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 3000 m, 5000 m. Mistrzowski tytuł wywalczyła Holenderka Paulien van Deutekom. Łyżwiarze startowali na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m. Najlepszy rezultat osiągnął Holender Sven Kramer. O tym, które miejsca zajmowali zawodnicy decydowała mniejsza liczba punktów uzyskana z czterech biegów. Do biegu na 5000 m/10 000 m awansowała tylko najlepsza 12-tka po trzech dystansach.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

W zawodach wzięły udział 24 łyżwiarki (wszystkie sklasyfikowane) i 24 łyżwiarzy (22 sklasyfikowanych) z 12 krajów.

Państwa biorące udział w mistrzostwach
 Chiny  Czechy  Holandia  Japonia  Kanada
 Korea Południowa  Niemcy  Norwegia  Polska  Rosja
 Stany Zjednoczone  Włochy

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

  • NC - nie zakwalifikowała się
Pozycja Zawodniczka Kraj 500 m Pkt. 3000 m Pkt. 1500 m Pkt. 5000 m Pkt. Suma pkt.
Gold medal icon.svg Paulien van Deutekom  Holandia 39.65 (5.) 39.650 4:03.33 (1.) 40.555 1:57.83 (2.) 39.277 7:07.10 (3.) 42.710 162.191
Silver medal icon.svg Ireen Wüst  Holandia 39.28 (2.) 39.280 4:06.62 (4.) 41.103 1:57.59 (1.) 39.197 7:09.54 (4.) 42.954 162.533
Bronze medal icon.svg Kristina Groves  Kanada 39.64 (4.) 39.640 4:06.36 (3.) 41.060 1:58.67 (4.) 39.557 7:06.22 (2.) 42.622 162.878
4. Christine Nesbitt  Kanada 39.03 (1.) 39.030 4:07.34 (5.) 41.223 1:58.57 (3.) 39.523 7:15.92 (9.) 43.592 163.368
5. Martina Sáblíková  Czechy 40.92 (15.) 40.920 4:05.69 (2.) 40.948 1:59.62 (8.) 39.873 6:59.26 (1.) 41.926 163.667
6. Daniela Anschütz-Thoms  Niemcy 39.98 (8.) 39.980 4:11.43 (8.) 41.905 1:59.44 (6.) 39.813 7:11.88 (7.) 43.188 164.886
7. Claudia Pechstein  Niemcy 40.01 (9.) 40.010 4:12.09 (9.) 42.015 1:59.77 (9.) 39.923 7:11.45 (6.) 43.145 165.093
8. Diane Valkenburg  Holandia 40.28 (11.) 40.280 4:09.49 (6.) 41.582 1:59.82 (10.) 39.940 7:18.25 (10.) 43.825 165.626
9. Wang Fei  Chiny 39.57 (3.) 39.570 4:13.75 (11.) 42.292 1:59.31 (5.) 39.770 7:23.83 (11.) 44.383 166.014
10. Katrin Mattscherodt  Niemcy 41.21 (20.) 41.210 4:12.98 (10.) 42.163 2:00.56 (12.) 40.187 7:15.61 (8.) 43.561 167.120
11. Clara Hughes  Kanada 42.10 (22.) 42.100 4:11.21 (7.) 41.868 2:01.63 (15.) 40.543 7:09.55 (5.) 42.955 167.466
12. Marrit Leenstra  Holandia 39.72 (7.) 39.720 4:14.85 (12.) 42.475 1:59.51 (7.) 39.837 7:35.98 (12.) 45.598 167.629
13. Maki Tabata  Japonia 40.48 (13.) 40.480 4:15.44 (14.) 42.573 2:00.70 (13.) 40.233 NC 123.286
14. Jekatierina Łobyszewa  Rosja 39.70 (6.) 39.700 4:19.92 (21.) 43.320 2:01.45 (14.) 40.483 NC 123.503
15. Brittany Schussler  Kanada 40.75 (14.) 40.750 4:16.93 (16.) 42.822 2:00.11 (11.) 40.037 NC 123.607
16. Galina Lichaczowa  Rosja 40.45 (12.) 40.450 4:18.00 (18.) 43.000 2:02.23 (18.) 40.743 NC 124.193
17. Katarzyna Wójcicka  Polska 40.93 (16.) 40.930 4:17.47 (17.) 42.912 2:02.03 (16.) 40.677 NC 124.517
18. Mari Hemmer  Norwegia 41.07 (17.) 41.070 4:15.11 (13.) 42.518 2:03.05 (20.) 41.017 NC 124.604
19. Jekatierina Abramowa  Rosja 40.01 (9.) 40.010 4:22.54 (23.) 43.757 2:03.77 (21.) 41.257 NC 125.022
20. Lucille Opitz  Niemcy 41.19 (19.) 41.190 4:18.10 (19.) 43.017 2:02.47 (19.) 40.823 NC 125.029
21. Lee Ju-yeon  Korea Południowa 41.14 (18.) 41.140 4:19.67 (20.) 43.278 2:02.19 (17.) 40.730 NC 125.148
22. Catherine Raney  Stany Zjednoczone 41.74 (21.) 41.740 4:15.87 (15.) 42.645 2:04.72 (22.) 41.573 NC 125.958
23. Eriko Ishino  Japonia 42.10 (22.) 42.100 4:21.14 (22.) 43.523 2:05.53 (23.) 41.843 NC 127.466
24. Anna Ringsred  Stany Zjednoczone 42.30 (24.) 42.300 4:32.58 (24.) 45.430 2:08.72 (24.) 42.907 NC 130.636

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

  • DSQ - zdyskwalifikowany, DNS - nie wystartował, NC - nie zakwalifikował się
Pozycja Zawodnik Kraj 500 m Pkt. 5000 m Pkt. 1500 m Pkt. 10000 m Pkt. Suma pkt.
Gold medal icon.svg Sven Kramer  Holandia 36.22 (3.) 36.220 6:13.35 (1.) 37.335 1:46.46 (4.) 35.487 13:09.06 (1.) 39.453 148.494
Silver medal icon.svg Håvard Bøkko  Norwegia 36.54 (5.) 36.540 6:17.64 (2.) 37.764 1:47.93 (7.) 35.977 13:10.87 (2.) 39.544 149.823
Bronze medal icon.svg Shani Davis  Stany Zjednoczone 35.85 (2.) 35.850 6:23.92 (4.) 38.392 1:45.93 (1.) 35.310 13:27.13 (5.) 40.357 149.908
4. Chad Hedrick  Stany Zjednoczone 36.55 (7.) 36.550 6:18.90 (3.) 37.890 1:46.82 (5.) 35.607 13:32.69 (6.) 40.635 150.680
5. Wouter Olde Heuvel  Holandia 36.98 (12.) 36.980 6:25.07 (5.) 38.507 1:47.32 (6.) 35.773 13:20.97 (3.) 40.049 151.308
6. Denny Morrison  Kanada 35.81 (1.) 35.810 6:33.53 (9.) 39.353 1:45.98 (2.) 35.327 14:11.76 (11.) 42.588 153.077
7. Enrico Fabris  Włochy 36.72 (10.) 36.720 6:33.61 (10.) 39.361 1:48.12 (8.) 36.040 13:45.23 (9.) 41.262 153.382
8. Iwan Skobriew  Rosja 36.54 (5.) 36.540 6:34.72 (11.) 39.472 1:50.00 (19.) 36.667 13:37.72 (7.) 40.886 153.564
9. Carl Verheijen  Holandia 38.07 (23.) 38.070 6:29.39 (6.) 38.939 1:49.23 (13.) 36.410 13:23.86 (4.) 40.193 153.612
10. Ben Jongejan  Holandia 37.24 (14.) 37.240 6:34.94 (12.) 39.494 1:48.17 (9.) 36.057 13:43.73 (8.) 41.187 153.976
11. Sverre Haugli  Norwegia 37.83 (20.) 37.830 6:29.64 (7.) 38.964 1:49.31 (15.) 36.437 13:46.63 (10.) 41.332 154.561
12. Jewgienij Łalenkow  Rosja 36.27 (4.) 36.270 6:37.96 (15.) 39.796 1:46.39 (3.) 35.463 14:22.09 (12.) 43.105 154.633
13. Lucas Makowsky  Kanada 36.85 (11.) 36.850 6:37.30 (14.) 39.730 1:48.46 (10.) 36.153 NC 112.733
14. Tobias Schneider  Niemcy 37.27 (15.) 37.270 6:36.32 (13.) 39.632 1:48.96 (12.) 36.320 NC 113.222
15. Henrik Christiansen  Norwegia 37.35 (16.) 37.350 6:38.75 (16.) 39.875 1:49.28 (14.) 36.427 NC 113.651
16. Robert Lehmann  Niemcy 37.07 (13.) 37.070 6:41.80 (17.) 40.180 1:49.40 (16.) 36.467 NC 113.716
17. Steven Elm  Kanada 36.70 (9.) 36.700 6:48.37 (21.) 40.837 1:48.80 (11.) 36.267 NC 113.803
18. Konrad Niedźwiedzki  Polska 36.57 (8.) 36.570 6:47.83 (20.) 40.783 1:49.69 (17.) 36.563 NC 113.916
19. Hiroki Hirako  Japonia 37.83 (20.) 37.830 6:33.17 (8.) 39.317 1:51.35 (21.) 37.117 NC 114.263
20. Trevor Marsicano  Stany Zjednoczone 37.82 (19.) 37.820 6:42.24 (18.) 40.224 1:49.84 (18.) 36.613 NC 114.657
21. Justin Warsylewicz  Kanada 38.02 (22.) 38.020 6:49.29 (22.) 40.929 1:50.57 (20.) 36.857 NC 115.805
22. Justin Stelly  Stany Zjednoczone 37.71 (18.) 37.710 6:51.97 (23.) 41.197 1:53.84 (23.) 37.947 NC 116.853
DSQ Xingyu Song  Chiny DSQ 6:45.94 (19.) 40.594 1:53.29 (22.) 37.763 NC 78.357
DNS Choi Keun-weon  Korea Południowa 37.40 (17.) 37.400 DNS NC 37.400

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]