Model United Nations

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
MUNBW 2006, Stuttgart, Niemcy

Model United Nations (ang. Model ONZ) zwany także MUN to popularna studencka inicjatywa polegająca na wielotematycznej edukacji politycznej poprzez symulację obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations).

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Młodzież w wieku 16-21 lat oraz studenci, pochodzący z wielu krajów, podczas kilkudniowego zlotu przebiegającego w postaci codziennych wielogodzinnych obrad odbywających się w całości w języku angielskim, wcielając się w przedstawicieli przydzielonych im krajów (obowiązuje jednak zakaz przedstawicielstwa własnego kraju) ma możliwość zapoznania się z problemami innego świata – zarówno wybranego przez siebie kraju, jak i innymi aspektami i problemami nękającymi współczesny świat i politykę globalną. Dyskutowanymi tematami są między innymi problemy światowego głodu, braków edukacji, terroryzmu, klęsk żywiołowych, zwrócenie uwagi na problemy potrzebujących itp. oraz sposoby wspólnego ich rozwiązania. Tematy dyskusji znane są jeszcze przed rozpoczęciem obrad, dzięki czemu grupy od dwóch do sześciu młodych "przedstawicieli dyplomatycznych" przygotowują własne rezolucje, które mają być wystawione przez młodych dyplomatów, których celem jest utrzymanie i obrona postulatów, a w końcu zachęcenie reszty przedstawicieli innych krajów do zamieszczenia części tych postulatów w rezolucji kończącej obrady. Modnym ostatnimi czasy jest przygotowywanie przez organizatorów niespodzianek w postaci fikcyjnych (lub prawdziwych) wydarzeń towarzyszących danym obradom, zmuszającym uczestników do nieszablonowego zajęcia się dodatkowym tematem (np. obrady na temat "przemocy w rodzinie" zostają przerywane najświeższymi wiadomościami o "klęsce w Tajlandii"), co sprawia że młodzi młodzi dyplomaci muszą wykazać się swoimi umiejętnościami i bystrością umysłu podczas sytuacji zupełnie nie zaplanowanych. Obradom zazwyczaj towarzyszy konkurs na najlepszego mówcę, najlepszą reprezentację dyplomatyczną, najlepszą rezolucję i czasami na najlepszy strój ludowy.

Edycje[edytuj | edytuj kod]

Najpopularniejszymi, największymi i najpoważniejszymi europejskimi konferencjami dla uczniów liceów są THIMUN w Hadze oraz BERMUN w JFK School w Berlinie.

W Polsce Model United Nations jest organizowany w Gorzowie Wielkopolskim od 1991 roku pod nazwą POLMUN (organizatorem jest II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim) oraz od 2003 roku pod nazwą PUSZMUN (organizatorem jest I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wielkopolskim), we Wrocławiu od 1997 roku pod nazwą WROCMUN (organizatorem jest V Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu) oraz w Warszawie pod nazwą WAWMUN. Gospodarzem symulacji dla studentów jest Szkoła Główna Handlowa, zaś dla uczniów szkół średnich II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Warszawie. W Lublinie organizowane są Model United Nations w dwóch szkołach. Pod nazwą LUBMUN przez I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie i BisqMUN w Gimnazjum i XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki. Od 2010 roku Model United Nations odbywa się również w Szczecinie jako StetiMUN, organizowany przez II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni pod nazwą TriMUN. W grudniu 2011 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika ruszyła Toruńska edycja, MUN Toruń, a w styczniu 2012 pierwsza edycja Silesian Model United Nations - SilMUN odbyła się w Opolu i została zorganizowana przez III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu. We wrześniu 2012 odbyła się także pierwsza edycja MUN w Gliwicach pod nazwą GliMUN, która została zorganizowana przez I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach. W dniach 2-5 maja 2013 roku odbył się kolejny MUN, tym razem w Poznaniu (POZiMUN).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]