Mungo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mungo
(wyschnięte)
Lake Mungo
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Australia

Stan

 Nowa Południowa Walia

Lokalizacja

Park Narodowy Mungo

Położenie na mapie Nowej Południowej Walii
Mapa konturowa Nowej Południowej Walii, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mungo(wyschnięte)”
Położenie na mapie Australii
Mapa konturowa Australii, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mungo(wyschnięte)”
33°45′S 143°05′E/-33,750000 143,083333

Mungo (ang. Lake Mungo) – wyschnięte jezioro w południowo-zachodniej części Nowej Południowej Walii w Australii. Położone jest ok. 740 km na zachód od Sydney i 90 km na północny wschód od miejscowości Mildura. Jezioro wchodzi w skład Parku Narodowego Mungo i jest jednym z siedemnastu jezior w Regionie Wyschniętych Jezior Willandra, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W okolicach jeziora Mungo dokonano wielu ważnych odkryć archeologicznych. Najważniejszymi z nich są znaleziska nazwane Mungo Lady i Mungo Man. Mungo Lady to częściowo skremowane szczątki kobiety odkryte w 1969. Kiedy zmarła, została spalona, po czym resztki kości rozbito pałkami lub młotkami i zagrzebano.

Początkowo ich wiek określano na 25 tys. lat, jednak szczegółowe badania z 2003 przesunęło datowanie na około 40 tys. Szczątki uznawane są za najstarszy znany przypadek celowej kremacji w skali świata. Ciało Mungo Mana, odkryte w 1974, zostało po śmierci pokryte czerwoną ochrą. Wcześniejsze datowanie – około 60 tys., współczesne – około 40 tys.[1].

Ślady osadnictwa na tym terenie – m.in. kamienne narzędzia, sięgają 50 tysięcy lat wstecz. Odnalezione również żarna z piaskowca datowane na 5-10 tys. lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. New age for Mungo Man, new human history. [dostęp 2008-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-24)].