Myomorpha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Myomorpha[1]
Brandt, 1855
Badylarka
Badylarka
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Nadgromada żuchwowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Podrząd Myomorpha
Nadrodziny

Myomorpha – podrząd gryzoni, obejmujący dwie nadrodziny: Dipodoidea i Muroidea, do których zalicza się około 25% wszystkich gryzoni[2]. Pierwotnie myszopodobne zamieszkiwały tereny Eurazji i Afryki, skąd zostały przywiezione do Ameryki i Australii. Pojawiły się prawdopodobnie w oligocenie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Myomorpha są ssakami, które mogą przystosować się do życia w każdym środowisku: prowadzą naziemny, półnadrzewny, także ziemno-wodny tryb życia, niektóre gatunki zamieszkują także miasta i inne skupiska ludzi. Żyją w norach, dziuplach, a nieliczne, np. badylarka budują nieduże gwiazda z roślin. Myomorpha to nieduże zwierzęta, mierzące od 5 do około 50 cm długości i od kilku gramów do około 1,5 kg. Na ogół są roślinożerne, część jednak jest wszystkożerna lub drapieżna. W przypadku braku pożywienia zjadają swoje potomstwo. Posiadają w większości krótką sierść, ogon jest nagi, pokryty zrogowaciałymi łuskami, dłuższy od ciała. Ich przyśrodkowe i boczne mięśnie żwacze są przemieszczone do przodu ułatwiając żucie. Przyśrodkowy żwacz przechodzi przez oczodół, co jest rzadkie u ssaków.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Większość gatunków tego podrzędu należy do nadrodziny Muroidea:

Historycznie, definicja podrzędu Myomorpha obejmowała jedną lub dwie z poniższych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Myomorpha w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Myomorpha. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 8 kwietnia 2012]