Nandithrips pouzolziae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nandithrips pouzolziae
Rachana et al., 2023
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

wciornastki

Podrząd

wciornastki pokładełkowe

Rodzina

wciornastkowate

Podrodzina

Thripinae

Rodzaj

Nandithrips
Rachana et al., 2023

Gatunek

Nandithrips pouzolziae

Nandithrips pouzolziaegatunek wciornastka z rodziny wciornastkowatych i podrodziny Thripinae, jedyny z monotypowego rodzaju Nandithrips.

Rodzaj i gatunek typowy opisali po raz pierwszy w 2023 roku na łamach „ZooKeys” Remani Rajan Rachana, Bellapu Amarendra, Ramasamy Gandhi Gracy i Katasani Venkata Nagarjuna Reddy. Jako miejsce typowe wskazano Nandi Hills w okolicy Bengaluru w indyjskim stanie Karnataka. Nazwa rodzajowa pochodzi od miejsca typowego, natomiast epitet gatunkowy od rośliny żywicielskiej[1].

Samice osiągają około 1,2 mm, a samce około 0,85 mm długości ciała. Ubarwienie jest głównie złocistożółte, głowa, międzykrywki i zaplecze są jednak brązowe. Głowa pozbawiona jest szczecinek ocellarnych pierwszej i drugiej pary, natomiast szczecinek pozaocznych jest sześć par. Czułki buduje osiem członów, z których te od trzeciego do szóstego mają po kilka szeregów mikrowłosków, a trzeci i czwarty ponadto rozwidlone sensoria. Krótki stożek gębowy ma zaokrąglony wierzchołek. Głaszczki szczękowe zbudowane są z trzech członów. Przedplecze jest słabo rowkowane poprzecznie i ma dwie pary długich szczecinek tylnokątowych i cztery pary szczecinek tylnokrawędziowych, z których wewnętrzna jest dłuższa i grubsza niż pozostałe. Na poprzecznie rowkowanym śródpleczu szczecinki pary środkowej leżą przed szczecinkami pary submedialnej. Zaplecze ma bezładnie, poprzecznie porysowany przód, nieregularnie siateczkowany środek i podłużnie rowkowane boki. Szczecinki pary środkowej na nim leżą blisko przedniej krawędzi i są grubsze i ciemniejsze od szczecinek submedialnych. Przedpiersie ma niepodzielone ferna i błoniaste, pozbawione szczecinek basantra. Spinasternum przedtułowia jest szerokie i poprzeczne. Na widełkach sternalnych śródtułowia obecny jest kolec, na tych zatułowia brak go natomiast. Skrzydła przednie mają siedem nasadowych i trzy odsiebne szczecinki na pierwszej żyłce, 6–9 szczecinek na drugiej żyłce, pięć żyłkowych i jedną dyskową szczecinkę na międzykrywce oraz falistą strzępinę. Odnóża zwieńczone są dwuczłonowymi stopami. Odwłok ma tergity pozbawione ktenidiów oraz zarówno tergity, jak i sternity pozbawione craspedum[1].

Owad orientalny, endemiczny dla Indii, znany tylko z miejsca typowego w Karnatace. Jego rośliną żywicielską jest Pouzolzia petandra subsp. wightii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Remani Rajan Rachana, Bellapu Amarendra, Ramasamy Gandhi Gracy, Katasani Venkata Nagarjuna Reddy. A remarkable new genus of Thripinae (Thysanoptera, Thripidae) without anteocellar setae from India. „ZooKeys”. 1141, s. 65–73, 2023. DOI: 10.3897/zookeys.1141.96170.