Natan Spira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Natan Nate Spira, zwany Megale Amukot (ur. 1585, zm. 1633 na Kazimierzu) – kabalista, rabin, kaznodzieja, w latach 1617-1633 rektor krakowskiej jesziwy oraz przewodniczący sądu rabinackiego.

Mieszkał na poddaszu synagogi Na Górce przy ulicy Szerokiej 22, którą ufundował dla niego teść Mojżesz Jakubowicz. Wieczorami w jego oknie zawsze paliła się malutka świeczka, przy której zawsze studiował tajniki kabały praktycznej. Według podań pewnej nocy świeca zgasła, a razem z nią Natan Spira. Powszechnie uważa się, że zmarł z wyczerpania pracą umysłową.

Był autorem dzieła "Megale Amukot" (z hebr. Odkrywca tajemnic), gdzie na na 252 różne sposoby zinterpretował fragment Tory, w którym Mojżesz błaga Boga o pozwolenie wejścia do Ziemi Obiecanej. Zostało wydane po jego śmierci w 1637 roku.

Natan Spira został pochowany na cmentarzu Remuh przy ulicy Szerokiej, gdzie do dnia dzisiejszego fragmentarycznie zachowała się płyta czołowa jego nagrobka z XVII wieku. Nowy, zastępczy nagrobek został wykonany po zakończeniu II wojny światowej. Znajdująca się na nim inskrypcja mówi, że "rozmawiał z prorokiem Eliaszem twarzą w twarz".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]