Niedźwiedź z Nandi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Ark (dyskusja | edycje) o 22:18, 15 kwi 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Niedźwiedź z Nandi
ilustracja
Inne nazwy

Nandi

Pierwsze doniesienia

XIX wiek

Oficjalny status

Kryptyda

Miejsce rzekomego występowania

Afryka

Niedźwiedź z Nandi (niedźwiedź nandi, nandi) – tajemnicze zwierzę, obiekt zainteresowania kryptozoologii. Opisywany jako ssak podobny do niedźwiedzia, wielkiego pawiana lub wielkiej hieny, występujący w Afryce Wschodniej.

Niedźwiedzie nie występują na Czarnym Lądzie, jednak w górskich lasach Maroka istniał do XIX wieku podgatunek niedźwiedzia brunatnegoniedźwiedź berberyjski (Ursus arctos crowtheri). Być może nie został całkowicie wytępiony, niektórzy uważają, że nadal żyje w trudno dostępnych rejonach wschodniej Afryki; być może od niego pochodzi nandi.

Niedźwiedź z Nandi opisywany jest jako bardzo agresywny drapieżnik, żerujący nocą, napadający na ludzkie domostwa i na ludzi. W językach afrykańskich określany terminami chemosit, chimiset (diabeł), gateit (co znaczy wyjadacz mózgu), genonet, duba (od arabskiego słowa dubb - niedźwiedź), nunda, nundar, mngwa, mu-ngwa, kerit, koddoelo i innymi. Nazwa "niedźwiedź z Nandi" (Nandi Bear) została nadana przez kolonistów brytyjskich w I połowie XX wieku.

Ciekawostki

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Ada Wińcza, "Wspaniali Masajowie", Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice, 1976
  • Andrzej Trepka, "Opowieści o zwierzętach", Warszawa 1987, s. 93