Nieustraszeni (reality show)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Fear factor
Rodzaj programu Reality
Kraj produkcji USA
Język angielski
Prowadzący Joe Rogan
Data premiery 11 czerwca 2001
Lata emisji 11 czerwca 2001-
16 lipca 2012
Liczba odcinków 152 (7)
Czas trwania odcinka od 60 minut do 90 minut
Format nadawania 4:3, 16:9
Produkcja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone NBC
Nagrody 50 000 dolarów[1]

Nieustraszeni - polski tytuł amerykańskiego programu telewizyjnego typu reality show pt. Fear Factor. Pierwotna wersja została wyprodukowana przez holenderską firmę Endemol N.V. i po raz pierwszy pojawiła się na antenie 11 czerwca 2001 roku. W Polsce, amerykańska mutacja programu była wyświetlana przez telewizję Polsat. Od jesieni 2012 jest ponownie emitowana, tym razem przez VIVĘ.

Zamysł programu polega na postawieniu uczestników przed zadaniami, których wykonanie polega na zmierzeniu się z własnym lękiem. Aby wygrać główną nagrodę należy wykonać ekstremalnie trudne zadania, które są sprawdzianem wytrzymałości psychicznej jak i fizycznej.

Sezony 1-5[edytuj | edytuj kod]

W grze udział bierze najczęściej 3 kobiety i trzej mężczyźni. Czasami pojawiaja się pary.

  • zad. 1.- 6 zawodników (3k, 3m)
  • zad. 2.- 4 zawodników (2k, 2m)
  • zad. 3.- 3 zawodników

Sezony 5-7[edytuj | edytuj kod]

W programie występują 4 pary, często składające się z jednej kobiety i jednego mężczyzny.

  • zad. 1.- 4 pary
  • zad. 2.- 3 pary
  • zad. 3.- 2 pary

Oprócz Holandii, USA i Polski program ten miał wiele lokalnych wersji w różnych krajach świata.

W Polsce program miał nieco inna konwencję niż znany głównie z amerykańskiej wersji, gdzie w każdym odcinku zwycięzca wygrywał 50 tys. dolarów. W rodzimej wersji z grupy 100 zawodników wyłonionych z castingu do dalszego etapu przeszło 30 osób, które zostały podzielone na 5 sześcioosobowych grup. W każdej z nich zawodnicy wykonywali w kolejnych odcinkach po 2 ekstremalne konkurencje, a najlepsza osoba przechodziła do wielkiego finału, który odbył się w Argentynie. Zwycięzca, Artur Lewandowski z Krakowa, dostał 50 tysięcy złotych.

Polska edycja miała mniejszą oglądalność od amerykańskiej, co spowodowało, że Polsat nie zdecydował się na realizację drugiej, a jedynie kontynuował emisję oryginału.

Przypisy

  1. W niektórych odcinkach do wygrania było 100 000, 1 000 000 lub samochód. Oprócz tego czasem zdarzały się nagrody rzeczowe np. bilet do SPA