November Rain

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
November Rain
Singel grupy Guns N' Roses
z albumu Use Your Illusion I
Wydany czerwiec 1992
Format CD
Gatunek Hard rock
Długość 8:58
Wytwórnia Geffen Records
Produkcja Almario T. Roman
Pozycje
Singel po singlu

"November Rain" - ballada zespołu Guns N' Roses. Wykorzystuje orkiestrę symfoniczną i fortepian, w połączeniu z trzema solówkami Slasha. Piosenka znajduje się na płycie Use Your Illusion I. W roku 2003 znalazła się na 6. miejscu na liście 100 Greatest Guitar Solos, a przez wielu krytyków uznawana jest za jedną z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych ballad w historii rocka. Mimo iż pierwszy raz świat usłyszał utwór w 1991 roku, Axl Rose ogólny szkic i słowa napisał już we wczesnych latach osiemdziesiątych, nim powstało jeszcze Guns N' Roses.

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Teledysk wyreżyserował Andy Morahan. Wideoklip przedstawia Axla Rose'a oraz jego narzeczoną, Stephanie Seymour biorących ślub. Budżet tego teledysku zamknął się w kwocie 1,5 miliona dolarów, dzięki czemu teledysk jest podobny do filmu. Obecnie zajmuje czternaste miejsce na liście najdroższych wideoklipów wszech czasów. Główny gitarzysta - Slash - odegrał najważniejszą rolę w jednym z charakterystycznych momentów klipu, gdzie ujęcia wykonywane były z helikoptera lecącego wokół niego, gdy gra swoją pierwszą solówkę oraz później, gdy stoi na fortepianie Axla. Interesujący jest fakt, że w teledysku do "November Rain" w przeciwieństwie do ballad takich jak "Stairway to Heaven" czy "Bat Out of Hell", użyto całej piosenki traktując to jako protest przeciwko skracaniu utworów. Na zdjęcia został wynajęty teatr w śródmieściu Los Angeles . Zespół nigdy nie potwierdził teorii, że teledyski do piosenek: "November Rain", "Don't Cry" i "Estranged" stanowią nieoficjalną trylogię. Utwór "November Rain" rozpoczyna trylogię, Axl i Seymour biorą w nim ślub, po czym ona umiera. W piosence "Don't Cry" natomiast pojawia się wspomnienie Axla o Seymour, w tle słychać metaliczny dźwięk głosu ludzkiego, podczas gdy Axl odwiedza grób swojej żony. Zakończeniem tej trylogii jest utwór "Estranged", widzimy w nim, jak Axl Rose wraca do normalnego życia.

Tekst "November Rain" nie porusza tematu samobójstwa, jedynie opowiada o burzliwych relacjach międzyludzkich. Według jednej z interpretacji, słowa kierowane są przez mężczyznę do byłej dziewczyny, widzimy nawet, że taki okropny czas ("zimny listopadowy deszcz") nie będzie trwał wiecznie. Daje jej czas, aby mogła w samotności podjąć decyzję, czy chce do niego wrócić. Inni twierdzą, że opowiadanie jest bardziej jednoznaczne i mówi o przejściu z miłości i życia do śmierci i pogrzebu panny młodej. Mimo że teledysk nie ukazuje jak zmarła dziewczyna, to gdy wpatrzymy się w nią leżącą w trumnie, możemy wnioskować, że zmarła ze strachu. Scena ta pojawia się w 7:21 minucie. Rodzina, najbardziej dotknięta tą tragiczną śmiercią, chce by w otwartej trumnie obijała się w lustrze nietknięta część twarzy, by zmarła ukazała się w całej swej krasie. Dlatego można wnioskować, że tak jak w opowieści, dziewczyna strzeliła sobie w głowę. Jednak inna (mniej popularna) teoria opiera się na wcześniejszej scenie, w której Axl idzie samotnie nocą, a później ukazany jest sklep z bronią i otwarte drzwi do niego, widzimy ją w 5:36 minucie. Niektórzy interpretują tę scenę jako przedstawienie Axla - zabójcy. Wielu jednak sądzi, że pistolet to odniesienie do nazwy zespołu, ponieważ obok sklepu z bronią znajduje się kwiaciarnia. Niektórzy myślą, że Axl przechodzący koło sklepu z pistoletami to przenośnia - to nie on strzelił do niej, ale zainspirował ją do tego czynu. Inni mówią, że to Seymour kupiła broń, a Axl nie może już jej powstrzymać. Ostatnia teoria jest taka, że panna młoda zostaje zabita przez burzę ("November Rain"), która zaczęła przewracać zastawę znajdującą się na stołach weselnych. Po uderzeniu pioruna widzimy, jak bukiet panny młodej uderza o trumnę w zwolnionym tempie. To może sugerować, że dziewczyna została trafiona przez błyskawicę i zginęła na miejscu.


Poprzednik
These Are the Days of Our Lives (Queen)
1. miejsce na Liście przebojów radiowej Trójki
notowanie 542
Następca
If You Go Away (New Kids on the Block)
Poprzednik
These Are the Days of Our Lives (Queen)
1. miejsce na Liście przebojów radiowej Trójki
notowania 545-548
Następca
Barcelona (Freddie Mercury & Montserrat Caballé)