Nuncjatura Apostolska na Łotwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nuncjatura Apostolska na Łotwie
Logo
Państwo

 Łotwa

Data utworzenia

1926

Siedziba

obecnie Wilno
dawniej Ryga

Nuncjusz apostolski

wakat

Położenie na mapie Rygi
Mapa konturowa Rygi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Nuncjatura Apostolska na Łotwie”
Położenie na mapie Łotwy
Mapa konturowa Łotwy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Nuncjatura Apostolska na Łotwie”
Ziemia56°57′21,9″N 24°06′34,7″E/56,956083 24,109639

Nuncjatura Apostolska na Łotwiemisja dyplomatyczna Stolicy Apostolskiej w Republice Łotewskiej. Obecnie siedziba nuncjusza apostolskiego mieści się w Wilnie. W latach 1927–1940 nuncjusz apostolski rezydował w Rydze

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym legatem papieskim na Łotwie był przybyły do Rygi 20 marca 1920 nuncjusz apostolski w Polsce abp Achille Ratti.

W 1920 papież Benedykt XV powołał Delegaturę Apostolską na Litwie, Łotwie i Estonii. W 1924 zmieniła ona nazwę na Delegatura Apostolska na Litwie i w Krajach Bałtyckich.

14 kwietnia 1926 papież Pius XI powołał Internuncjaturę Apostolską na Łotwie. Internuncjusz początkowo rezydował w Kownie, a od 1927 w Rydze. Dyplomaci papiescy na Łotwie akredytowani byli również w Republice Estońskiej oraz do 1931 pełnili także urząd administratora apostolskiego Estonii. 11 lipca 1935 Internuncjatura Apostolska na Łotwie została podniesiona do rangi nuncjatury apostolskiej. Po wkroczeniu na Łotwę Armii Czerwonej i aneksji tego kraju przez ZSRS, nuncjusz apostolski został wydalony latem 1940. Jednak Stolica Apostolska oficjalnie nie zlikwidowała nuncjatury.

Kolejny nuncjusz apostolski na Łotwie został mianowany w 1991, po oswobodzeniu się tego kraju z pod panowania sowieckiego. Nuncjatura apostolska nie powróciła jednak do Rygi, a na Łotwie akredytowany jest nuncjusz apostolski na Litwie.

Przedstawiciele papiescy na Łotwie[edytuj | edytuj kod]

pogrubieniem oznaczano dyplomatów rezydujących w Rydze

Delegaci apostolscy[edytuj | edytuj kod]

Internuncjusz apostolski[edytuj | edytuj kod]

Nuncjusze apostolscy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]