Obóz dla uchodźców w Debreczynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Obóz dla uchodźców w Debreczynie
Państwo

 Węgry

Miejscowość

Debreczyn

Typ budynku

Obóz dla uchodźców

Rozpoczęcie budowy

1995

Zniszczono

2015

Położenie na mapie Debreczyna
Mapa konturowa Debreczyna, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Obóz dla uchodźców w Debreczynie”
Położenie na mapie Węgier
Mapa konturowa Węgier, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Obóz dla uchodźców w Debreczynie”
Ziemia47°33′20,6″N 21°40′08,5″E/47,555722 21,669028

Obóz dla uchodźców w Debreczynie – zlikwidowany węgierski otwarty[1] obóz dla uchodźców zlokalizowany w Debreczynie, w dawnej bazie wojsk radzieckich[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obóz powstał w 1995 i początkowo przyjmował uchodźców z krajów południowosłowiańskich (bałkańskich), następnie zaś z Afganistanu, Iraku, Syrii i Kosowa. Karoly Kontrat, sekretarz stanu węgierskiego ministerstwa spraw wewnętrznych oszacował liczbę osób, które przewinęły się przez obóz w całych jego dziejach na około 73 000 osób. W grudniu 2015 obóz został zamknięty[2]. Dysponował wówczas 773 lub 823[3] miejscami[4]. Dysponował dziesięcioma pracownikami socjalnymi, dwunastoma asystentami socjalnymi i 34 pracownikami publicznymi. Miał dostęp do Internetu, salę telefoniczną, izbę chorych, salę telewizyjną, salę zabaw dla dzieci, salę fitness, pokój dla gości, pralnię, pokój badań lekarskich, szpital oraz pokoje modlitewne[3]. Lajos Kosa, polityk Fideszu i były burmistrz Debreczyna, stwierdził w 2014, że likwidacja obozu w tym mieście jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ należy chronić granice, nie zaś budować po całej Europie obozy[2][5]. Zamknięcie obozu wywołało ostrą krytykę ze strony Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców[1].

Obóz był dla większości migrantów przystankiem w drodze na Zachód Europy. Działał pod auspicjami Węgierskiego Biura Imigracji i Obywatelstwa. Z uwagi na jego otwarty charakter osoby z kartą obozową mogły się swobodnie poruszać po okolicy[1].

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2015 kilkuset uchodźców wszczęło zamieszki z powodu rzekomej obrazy Koranu, w wyniku których uszkodzonych zostało kilka samochodów stojących na pobliskim parkingu[6]. Premier Viktor Orbán określił negatywnie osoby przebywające w obozie, jako unruly subsistence migrants[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]