Obraz Matki Bożej z Mariampola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cudowny Obraz Matki Bożej Zwycięskiej z Mariampola
Ilustracja
Miejsca kultu

Kościół katolicki

Sanktuarium

Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu

Czas powstania wizerunku

nie później niż XVI w.

Data wspomnienia

druga niedziela września

Autor

nieustalony

Technika wykonania

olej na płótnie

Rozmiar

(78 × 109) cm

Koronowany

1737, 1989

Ołtarz z obrazem Matki Bożej Mariampolskiej w kościele na Piasku we Wrocławiu

Matka Boża Mariampolska (Matka Boża Hetmańska, Matka Boża Rycerska, Matka Boża Zwycięska) – pochodzący z Mariampola wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, w typie Eleusy, znajdujący się obecnie w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu. Powstał nie później niż w XVI wieku Przez wiernych uważany za cudami słynący.

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Mały Jezus przytula swoją głowę do policzka Maryi, a wzrok kieruje na patrzących na obraz. Suknia Matki Bożej jest ciemnoróżowa, z zarzuconym zielonym płaszczem. Jej głowę okrywa zawój. Boży Syn owinięty jest w różowozłocistą chustę, natomiast jego plecy pozbawione są okrycia[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wielu badaczy uważa, że początki tej ikony sięgają XVI wieku, a jej malarz inspirował się pracami słynnego malarza Rafaela Santi. Inni sądzą, że dzieło jest wcześniejsze, natomiast H.H. Hoffman uważał, że zostało namalowane przez bizantyjskich mistrzów[2].

Obraz umieszczany był w polowej kaplicy hetmana Stanisława Jana Jabłonowskiego podczas bitew pod Chocimiem (1673), Żurawnem (1676) i Wiedniem (1683), a także w trakcie kolejnych kampanii na Wołyniu, Podolu i Bukowinie. Z racji bitewnych zwycięstw, jakie odnosili żołnierze Jabłonowskiego, Matce Bożej z ikony zaczęto dodawać przydomek hetmańskiej, rycerskiej oraz zwycięskiej[2].

Po wojnach Jabłonowski umieścił ją w swoim nowym zamku w Mariampolu. Ikona miała strzec mieszkańców od nieszczęść i stanowić umocnienie przed złem, z czasem stała się symbolem miasta, także w jego herbie znalazło się wyobrażenie Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Wnuk hetmana, Jan Kajetan Jabłonowski, w 1721 r. umieścił ikonę w nowo wybudowanym drewnianym kościele Świętej Trójcy. W 1733 r. Matka Boża na ikonie miała płakać. Po tym wydarzeniu został wybudowany nowy, kamienny kościół, gdzie został umieszczony obraz[2].

Matka Boża z Mariampola

Ikona nie tylko przyciągnęła żołnierzy, ale także mieszkańców, dzięki cudom jakie miały się dziać, za sprawą modlitw przed nią zanoszonych. Z czasem miało dochodzić do uzdrowień chorych oraz nawróceń grzeszników i pogan. Ikona została oficjalnie ogłoszona jako cudowna (cudami słynąca) w 1737 r. Wiadomość o cudownym obrazie w Mariampolu rozeszła się po całej Europie. Żona Jana Kajetana Jabłonowskiego, Teresa z Wielhorskich, ofiarowała srebrną koronę i suknię, którymi przyozdobiono ikonę. W latach 1752–1788 ksiądz Wojec Bilinsky ofiarował srebro i klejnoty do ikony. Cudowny charakter ikony omawiany jest w pracy W. Urbana "Ikona Matki Bożej Mariampolskiej we Wrocławiu" (Wrocław, 1981). W 1936 r. ikona została odrestaurowana przez lwowskiego artystę Jurię Janiša[2].

W okresie powojennych przesiedleń ikona została uratowana przez społeczność polską z rąk radzieckich komunistów i przywieziona do Polski. Z początku umieszczono ją w kościele w Głubczycach, gdzie została odrestaurowana przez Mariana Pacyna. Na początku lat pięćdziesiątych ikona została przeniesiona do Wrocławia do kościoła sióstr z Nazaretu. W 1965 r. czterech polskich biskupów, w tym Bolesław Kominek, prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński oraz arcybiskup krakowski Karol Wojtyła, przeniosło ikonę Matki Bożej do kościoła na Piasku we Wrocławiu. W tej świątyni została skradziona srebrna korona z obrazu. Nowa koronacja papieskimi diademami odbyła się 10 września 1989 r. w obecności prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa[2].

W 2001 r. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Mariampolu została umieszczona kopia cudownego obrazu, podarowana społeczności współczesnych mieszkańców Mariampola przez jego dawnych mieszkańców, żyjących głównie na Dolnym Śląsku[2].

W każdą drugą niedzielę września odbywa się związana z obrazem uroczystość odpustowa, na którą do Wrocławia przybywają mariampolanie[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Janina Łącka: Matka Boża Zwycięska z Mariampola. niedziela.pl. [dostęp 2017-06-17].
  2. a b c d e f g Parafia NMP Wspomożenie Wiernych: Historia Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej z Mariampola. 20 października 2012. [dostęp 2017-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-31)]. (pol.).