Opactwo Saint Jean des Vignes w Soissons

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Opactwo Saint Jean des Vignes
w Soissons
Abbaye Saint-Jean-des-Vignes de Soissons
PA00115938
opactwo
Ilustracja
Zachowana fasada opactwa
Państwo

 Francja

Miejscowość

Soissons

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Soissons

Wezwanie

Święty Jan

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Opactwo Saint Jean des Vignesw Soissons”
Ziemia49°37′55″N 3°32′04″E/49,631944 3,534444

Opactwo Saint Jean des Vignes w Soissons (fr. Abbaye Saint-Jean-des-Vignes) – zachowana częściowo ruina gotyckiego opactwa kanoników regularnych pod wezwaniem świętego Jana (monument historique) w Soissons w Pikardii, w regionie Hauts-de-France, we Francji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Opactwo kanoników regularnych zostało ufundowane w 1076 przez Hugona de Chateau-Thierry pod nazwą Saint Jean au Mont (pol. Opactwo św. Jana na górze), którą w 1088 przemianowano na obecną. Budowę trójnawowej bazyliki zakończono w latach 30. XIII w. W okresie największego rozkwitu w opactwie przebywało około 90 braci zakonnych, ponadto bracia świeccy, służba i personel pomocniczy. W XIV wieku, podczas wojny stuletniej, miało miejsce ufortyfikowanie i przebudowa kompleksu w stylu gotyckim. Warowne opactwo obroniło się przed atakiem wojsk cesarza Karola V, jednak wkrótce potem uległo zniszczeniu na skutek ataku hugenotów. Odbudowę rozpoczęto w 1567 i trwała ona przez kolejne sto lat[1][2].

W 1792, podczas rewolucji francuskiej, opactwo zamknięto, część zabudowań rozebrano, a sam obiekt przekształcono w koszary (funkcjonujące od 1796 aż do połowy XX w.), jednakże nie spowodowało to jego większych zniszczeń. Mimo tego stan techniczny świątyni był już tak zły, że koszty remontu oszacowano na 27 tysięcy liwrów. W związku z tym podjęto decyzję o jej rozbiórce. W 1807 rozpoczęto sprzedaż witraży i innych materiałów pochodzących z kościoła, po czym przystąpiono do prac rozbiórkowych. Pozyskany materiał budowlany został użyty do renowacji katedry św. Gerwazego i św. Protazego w Soissons. Na skutek protestów społecznych, w tym Victora Hugo, postanowiono zachować fasadę zachodnią oraz wieże, a z klasztoru – refektarz i część krużganka.

Znajdująca się między wieżami kamienna rozeta została zniszczona w wyniku ostrzału w czasie wojny francusko-pruskiej w 1870[1][2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Opactwo Saint Jean des Vignes w Soissons. Podróże po architekturze. [dostęp 2021-06-30]. (pol.).
  2. a b St-Jean-des-Vignes. Koło Naukowe Historyków Sztuki Średniowiecza UMK w Toruniu. [dostęp 2021-06-30]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]